Helyismereti wiki oldalak

Masáth János

hentes- és mészáros m. * 1891. Kunhegyes. Segéd volt 1911-ig, 1920 óta önálló. A háború alatt mint tengerész a Prince Eugen, Viribus Unitis és Rudolf hajókon teljesített szolgálatot. Bronz vit., mozg. érem, szolg. vaskereszt koronával, K. cs. k. tulajd. - Felesége: Fülep Gizella, gyermekei: Ilona és Anna. Közs. képv. test. tag.

Forrás:

Dr. Scheftsik György: Jász-Nagykun-Szolnok vármegye multja és jelene. Pécs, 1935.

1848-as emléktábla (Nagykörű)

A községháza (Május 1. utca) bejárata fölött elhelyezett emléktábla a centenárium alkalmából készült, felirata: "1848-1948. Nagykörű község dolgozói".

Gyüre László

ref. lelkész özvegye Gazner Lenke. Férje * 1857. Nagykálló. A teológiát 1891-ben Debrecenben végezte. S. lelkész volt Kunhegyesen és Tiszaderzsen, 1889-től r. lelkész volt, megh. 1923-ban. Egyházmegyei tanácstag és számvevő volt. Fiai: Dezső (pécsi klin. tanár s.), László (vitéz, főhdgy, hadbírósági ügyész).

Forrás:

Dr. Scheftsik György: Jász-Nagykun-Szolnok vármegye multja és jelene. Pécs, 1935.

Almásy-kastély (Kétpó)

A zsadányi és törökszentmiklósi Almásy család tulajdonában volt a pusztapói birtok. A kastélyt (III. kerület 84.) Almásy Dénes emeltette a 19. század első felében. A historizálós és romantikus stílusjegyeket is magán viselő épület vadászkastélyként szolgált. A század második felében már a Herczfelder család tulajdonaként tünteti fel a III. katonai felmérés. A család 1938-ban a Szolnoki Cukorgyár Rt.-nek adta el a kastélyt,a mely bérgazdaságot működtetett Pusztapón. A kastélyban a cukorgyár igazgatójának lakását alakították ki. A helybeliek "cukorgyári kastélyként" emlegették az épületet. A 2. világháború után államosított kastélyban általános iskolát hoztak létre. Az 1970-es években a termelőszövetkezet szolgálati lakásait alakították ki az épület falai között. 1995-ben egy nemzetközi vállalkozás, a Brilli Ance Kft. vásárolta meg az ingatlant és kastélyszálló céljára újjították fel a kastélyt, amelyből addigrqa csak a fala és a tetőszerkezete volt meg.

Kétpó

Képeslap

A szabadon álló, egyemeletes épület összetett alaprajzú. A földszinti falak sávozottak, az emeletiek kváderes díszítésüek. A főhomlokzaton ívsoros párkány húzódik a tető alatt. Négy pilléren nyugvó, szegmensíves árkádos középrész lép ki a főhomlokzat elé. Emeleti részén négy pillér tartotta erkély. A főhomlokzat jobb sarkán kör alaprajzú torony. A tornyot ívsoros párkány és csúcsos sisak zár le. A sisakot stilizált virágmotívumok díszítik. A hátsó homlokzat közepén két pilléren nyugvó kocsialáhajtó lép ki a fal síkjából, amelynek a tetején öntött vas-rácsos erkély húzódik. A kocsialáhajtó padozata klinkertéglával borított. A kastély belsejében a hallból lépcső visz fel az emeletre. Az emeleten egy központi helyiségből nyílnak a szobák. A földszinten pedig egymásból nyílnak a termek.

Kétpó

Kétpó

(Kósa Károly felvételei - Verseghy Ferenc Könyvtár Fotótára)

Forrás:

Bocs: A községnek működnie kell. És fejlődnie? Jászkun Krónika (1995.01.19.): 9.

Csabai István: Fotóriport. Új Néplap (1997.01.21.): 5.

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Képeslaptár

L. Menyhért László: A kétpói kastélyüzlet. Jászkun Krónika (1996.06.05.)

Tarpai Zoltán: Korok szorításában. Jászkun Krónika (1994.02.28.): 9.

Técsi Zoltán: Kártán úszott el, s már épülnek az új kártyaszobák. Jászkun Krónika (1998.09.23.): 1, 3.

Virág Zsolt: Magyar kastélylexikon 6-7. kötet Budapest, 2005.

Takács Károly

vendéglős * 1877. Jászladány. Atyjával közösen gazdálkodott, 1924-ben építtette vendéglőjét. - Harcolt az orosz, olasz, román fronton. - Az Ipartest., Kisgazdakör, Munkáskör tagja. - Felesége: Rimóczy Ilona, gyermekei: Margit, Ferenc, Károly, Péter és Kálmán.

Forrás:

Dr. Scheftsik György: Jász-Nagykun-Szolnok vármegye multja és jelene. Pécs, 1935.

Balogh-kúria (Csataszög)

A szolnoki Balogh család 1943 és 1944 között építtette a kúriát, akik bérlőként kerültek Csataszögre. 1925-ben Balogh Gyula szolnoki lakosnak 632 katasztrális holdnyi saját földje volt.

A szabadon álló, földszintes, téglalap alaprajzú épület egyszerű kiképzésű. Lábazat terméskő borítású. Az egyenes záródású ablakok alatt könyöklő párkányok húzódnak. A főhomlokzat közepén enyhén előrelépő rizalit látható. A hátsó homlokzat két szélén oldalrizalitok lépnek ki a fal síkjából, melyek között -  a homlokzati rész felett - háromszög-oromzat található.

Az államosítást követően általános iskola, posta és orvosi rendelő üzemelt a falai között. Az ezredfordulón önkormányzati bérlakásokat alakítottak ki az épületben.

Forrás:

Csataszög : település arculati kézikönyv. [Kézirat] Csataszög, 2018.

Tál Gizella: Egy válás keservei = Jászkun Krónika (1995.01.02.): 6.

Virág Zsolt: Magyar kastélylexikon, 6-7. Budapest, 2005

Molnár Margit, Táray Ferencné (1889-?)

Jászberényben született 1889 körül. Tanulmányait Budapesten, az Országos Színészegyesület iskolájában végezte. 19 éves korában férjhez ment Táray Ferenc színészhez. Az első világháború végén, Erdélyben kezdett írni. 1922-ben a kolozsvári színház bemutatta Túl a barátságon című drámáját. Ugyanebben az éveben, szintén Kolozsváron jelent meg a Maharadzsa gyűrűje című regénye. 1930-ban a Szegedi Szemle munkatársa volt.

Forrás:
Gulyás Pál: Magyar írók élete és munkái. 18. kötet. Budapest, 1999.

Molnár Sándor (1944-2014)

Molnár Sándor 1944. június 3-án született Törökszentmiklóson. A szegedi Erdészeti Technikum után a szentpétervári Erdészeti Akadémián folytatta tanulmányait. Fiatal mérnökként a Szegedi Falemezgyárban, illetve annak jogutódjánál a Délalföldi Erdő és Fafeldolgozó Gazdaságban dolgozott 1968-tól. 1972-ben a Nagykunsági EFAG-nál folytatta munkáját. A pusztavacsi első korszerű akácfeldolgozó üzem irányítása után 1976-tól a Nagykőrösi Fafeldolgozó Üzem újjáépítése történt meg az ő igazgatása alatt.

Gyakorlati munkája mellett is folyamatosan publikált, 1979-ben az Erdészeti és Faipari Egyetemen szerzett doktori címet. Már az egyetem oktatójaként 1984-ben elnyerte a mezőgazdasági tudomány kandidátusa, 1988-ban pedig a tudomány doktora címet. Két évvel később, 1986-ban egyetemi docens, majd 1994-ben egyetemi tanári kinevezést kapott.

1988-tól 2009-ig a Faanyagtudományi Intézet vezetője volt, amelynek létrejötténél is bábáskodott. Elnöke volt a Faipari Tudományos Egyesületnek is.  Újjászervezte Sopronban az ezredfordulón megszűnő Faipari Kutatóintézetet.  A városba telepítette a Faipari Minőségellenőrző Intézetet, valamint megalapította a Faipari Kutató és Szolgáltató Központot. A nevéhez fűződik a Faipari Egyetemi Kutatásért Alapítvány és az Innovációs Központ létrehozása. Egyetemi oktatóként számos országos és egyetemi szakmai szervezetnek volt tagja. 2001 és 2008 között az egyetem Faipari Mérnöki Kar dékánjaként tevlékenykedett. 2013-ban lett Professor Emiritus.

Tagja volt az MTA Erdészeti Bizottságának és a Magyar Tudományos Akadémia Erdészeti Bizottságának alelnökeként is tevékenykedett. A nemzetközi szakmai közéletben végzett tevékenységét reprezentálják tagságai az Faanatómusok Világszervezetében (IAWA), az észak-amerikai Erdei Termék Egyesületben (FPS) és az Erdészeti Kutatók Világszervezetében (IUFRO Wood Quality). Nemzetközileg is kiemelkedő kutató tevékenységéért 1993-ban Joseph Umdasch díjat kapott a Bécsi Földművelésügyi Egyetemtől. 2004-ben a zólyomi Műszaki Egyetem "dr. honoris cause" címmel ismerte el eredményeit. A legmagasabb állami kitüntetése a Magyar Köztársaság Érdemrend lovagkeresztje volt.

2014. december 18-án, 71 évesen hunyt el Sopronban.

Forrás:

Major Balázs: Prof. Dr. Dr. h.c. Molnár Sándor = Törökszentmiklósi Hírlap (2015/1): 10.

Kádár Endre-emléktábla (Kunhegyes)

Kádár Endre (1886-1944) író, újságíró emléktáblája a kunhegyesi Zsigmond Ferenc Könyvtár főbejárata mellett található, amelyet 2007. április 22-én állított a Kunhegyesiek Baráti Köre (KBK) és a Kunhegyesről elhurcolt és elpusztított magyar zsidóság emlékére (KEEMZSEA) Alapítvány.

Az emléktáblán Komlós Aladár (1892-190) irodalomtörténész gondolata olvasható Kádár Endréről született munkájából: "Ismeretlen sír borítja Kádár Endrét, a magyar lélektani regény egyik legfinomabb alkotásának spirituális emelkedettségű íróját.”

Kunhegyes

Kunhegyes

(Károly Nóra felvételei - VFMKMI)

Forrás:

Kádár Endre : Nyugatban megjelent novellái, írások, dokumentumok. Kunhegyes, 2008.

Hajnóczy Gimnázium, Humán Szakközépiskola és Kollégium (Tiszaföldvár)

Tiszaföldváron a második világháborút követően alakult meg a Gimnáziumi Szervező Bizottság, abból a célból, hogy Tiszaföldvár és Cibakháza több mint 20 ezer és a járás közelebbi községeiben közel 15-20 ezer lakosnak adja meg a középiskolai képzés lehetősgét. A tiszaföldvári gimnáziumot 1947-ben alapították a Vallás- és Közoktatásügyi Miniszter 84.759/1947. sz. engedélyező rendelete alapján.

A Nemzeti Bizottság 1948. augusztus 1-jétől haszonélvezeti joggal együtt a szervezendő gimnáziumra ruházta az Ótemető mellett lévő telket. A tiszaföldvári Jótékonycélú és Közművelődési Alapítvány, a volt Polgári Társulati Alap rendelkezésre bocsátotta épületét. A minisztérium György József polgári iskolai középiskolai tanárt bízta meg az iskola vezetésével.

Tiszaföldvár

Képeslap

Az egykori járási főszolgabírói épületében folyt az oktatás 1950 és 1965 között. 1965-ben adták át a gimnázium jelenlegi épületét. A régi iskolaépület ma kollégium.

Tiszaföldvár

(Kósa Károly felvétele - Verseghy Ferenc Könyvtár Fotótára)

Tiszaföldvár

A gimnázium 1965-ben átadott épülete

Képeslap

Forrás:

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Képeslaptár

Az iskola multja. In: A Tiszaföldvári Állami Gimnáziumi tanfolyam évkönyve az 1947-48. iskolai évről. Tiszaföldvár, 1948.: 3-5.