Gyűjtőköri szabályzat

A könyvtár gyűjteménye az intézmény szolgáltatásainak alapja.
A gyűjteményszervezést meghatározza a könyvtár székhelyének - Kunhegyes és a Könyvtári Szolgáltató Rendszerben résztvevő települések: Nagyiván, Tiszagyenda, Tiszaigar, Tiszaroff, Tiszaszentimre, Tomajmonostora - speciális tényezői (a demográfiai, gazdasági és kulturális jellemzők) és a könyvtár által ellátandó feladatok.

A Zsigmond Ferenc Városi Könyvtár jellege és típusa szerint általános gyűjtőkörű közművelődési könyvtár.

Alapfeladatát a kulturális alapellátásról és a kulturális tárgyi örökség védelméről szóló1997. évi CXL törvény határozza meg ,mely szerint a könyvtár gyűjteményét folyamatosan fejleszti, megőrzi és rendelkezésre bocsátja, feladata a lakosság egészét szolgáló könyvtári ellátás biztosítása: az állományában lévő dokumentumaival és a hálózati szolgáltatásokkal közvetítse, maradéktalanul elégítse ki a jelentkező igényeket.


1. ÁLLOMÁNYGYARAPÍTÁS

1.1 A gyűjtés mélysége

A könyvtár jellegéből és típusából következő gyűjtőköri határokat, ezen belül a gyűjtés mélységét és tagozódását az általános társadalmi igény, a települések múltja, hagyományai, a mezőgazdasági jelleg, a lakosság életmódja, a kulturális intézmények és a civil szervezetek működési szintje határozza meg.
A könyvtár gyűjtőköre általános, kiterjed a magyar könyvkiadásra, annak minden ágára, de a szakkönyvekből elsősorban azokat válogatja ki, amelyek a tájékoztatáshoz szükségesek a felmerülő igények alapján.

Gyűjti:

  • A nemzeti könyvtermésből az irodalom tartalmi egészét, a szépirodalmat, az ifjúsági és gyermekirodalmat, válogatva a közművelődési könyvtárakban felmerülő igények alapján.
  • A társadalomtudományi, a természettudományi, az alkalmazott tudományi és az egyes tudományágakra vonatkozó, átfogó tudományos műveket: kézikönyveket, általános segédkönyveket.
  • Az ismeretterjesztő irodalmat.

 
A magyar hírlap és folyóirattermésből az igényeknek megfelelően válogatva, pénzügyi kerettől függően, illetve a pályázati lehetőségeket kihasználva gyűjt.
Kiemelten és teljes körűen gyűjti a településre vonatkozó könyveket, periodikákat, fotókat, filmeket és egyéb dokumentumokat.
A beszerezhetetlen helyismereti anyagokról másolatot készíttet.
Az audio-vizuális részlegében gyűjti a CD lemezeket, videókat, CD-ROM-okat, melyek tartalmukkal szervesen illeszkednek a könyvtár gyűjteményébe.
A 14 éven aluli fiatalok könyvtári ellátását gyermekrészlegével szolgálja, számukra alkalmas gyűjteménnyel rendelkezik.

1.2 Válogatás, teljesség, kiemelés

A beszerzési kerettől függően a könyvtár törekszik az alapszintű és a középszintű szakkönyvek beszerzésére, a felső szintű szakirodalomból csak válogatva.
Teljességgel gyűjti a könyvtár a helyismereti jellegű dokumentumokat.
Válogatva a társadalomtudományi, művészeti, irodalmi, történelemtudományi, természettudományi, alkalmazott tudományi műveket, valamint a magyar nyelvű szépirodalmat.

1.3. Időhatárok

Állománygyarapításunk elsődlegesen az újonnan megjelenő, korszerű ismereteket tartalmazó könyvekre terjed ki, esetenként azonban régebben kiadott könyveket is beszerzünk, amennyiben kultúrtörténeti értéket képviselnek.
Beszerzünk, vagy ajándékként elfogadunk minden ma is hasznosítható, tartalmi értékkel rendelkező könyvet, mely iránt igény jelentkezik a kiadási idejétől függetlenül.

1.4. Nyelvi keretek

Az állomány nagy része magyar nyelvű dokumentumokból áll. A nyelvtanulás segítését támogatva szerzünk be a gyakrabban tanult nyelvekből könyveket, esetenként kétnyelvű könyveket.

1.5 Kiadványtípusok

  • A könyvtár gyűjtőkörébe az alábbi dokumentumféleségek tartoznak:
  • Könyvek,
  • Folyóiratok, heti- és napilapok,
  • Hanglemezek (mikrobarázdások és CD-k),
UMFT