Internetes vetélkedő 3. forduló

Időpont: 
Monday, 2013, July 1 - 10:00 - Wednesday, 2013, July 17 - 18:00

   Elérkeztünk vetélkedőnk utolsó fordulójához. (A kérdéseket a már megszokott módon, a képre kattintva lehet elérni) Ez alkalommal saját olvasmányélményeim közül válogattam néhányat, amelyeket ajánlani szeretnék.

   Kuczka Péterről és a sci-fi irodalomról írt bevezetőnkben említést tettem a ’90-es évek elején gombamód feltűnő új kiadókról és sci-fi sorozatokról. Ezek közül egyik volt a Phoenix Könyvex Science fiction & fantasy sorozata is. A sorozatban több neves szerző műveivel ismerkedhettünk meg - néhányukkal első ízben magyarul.

A. E. van Vogt kanadai sci-fi író a science fiction irodalom egyik meghatározó alakja, több regénnyel is képviselteti magát a sorozatban.

Küldetés a csillagokhoz

„Hatalmas csillagromboló járja a galaxis legtávolabbi világait, s a robotlázadás menekültjei után kutat, hogy elpusztítsa a potenciális fenyegetést. A robotok és a velük együtt elszökött emberek leszármazottai az évezredek alatt hatalmas birodalmat építettek ki, melyet Ötven Csillag néven neveznek. Az Ötven Csillag lakosai főleg ember formájú szintetikus robotokból és emberekből tevődnek össze, de ugyanakkor képviselteti magát egy új faj is, az úgynevezett keresztezett emberek… Az Ötven Csillag tanácsa csak egy kiutat lát, hogy megszabaduljon a közeledő csillagrombolótól: bele kell csalni egy felrobbanni készülő szupernova energiaviharának közepébe. A tanács egy keresztezett embert, Maltby kapitányt jelöli ki az öngyilkos feladat végrehajtására. Maltbynak sikerül megtéveszteni a csillagrombolót, s belenavigálja a hajót a roppant energiaviharba. Ám ekkor olyasmi történik, amire még ő sem számított…”

Háború a Rull ellen

„Az ember meghódította a világűrt, és benépesítette a galaxist. Ezernyi bolygón számos civilizáció alkotta azt a roppant szövetséget, melynek létét alapjaiban fenyegeti a Rull – egy paranoiás, gyilkos faj – az ember által meghódított területen túlról. Intelligenciában egy szinten állnak az emberrel, ám technikában igencsak felülmúlják. Űrhajóik néhány száz bolygót már elfoglaltak. Hamarosan sor kerül a végső titáni összecsapásra, mely meghatározza az ember és a galaxis sorsát.”

Larry Niven neve nem ismeretlen a fantasztikum iránt érdeklődők számára. Legismertebb regény a Gyűrűvilág. Műveivel több nívós irodalmi díjat is elnyert. A sorozatban megjelent Steven Barnessal közösen kiadott regénye egy virtuális?!? világban játszódik.

Álompark

„… Chester Henderson revansot akart venni, hogy tovább növelje az Osztagparancsnoki hírnevét, és elfeledtesse az előző kudarc emlékét… Richard Lopez Ches Hendersont akarta megtörni, és be akarta bizonyítani, hogy korábbi Játékmesteri sikereit nem a szerencsének köszönheti… Ollie, Gwen, Tony és Acacia hősiesen küzdöttek a Játékban, hogy legalább rövid időre kiszabadulhassanak abból a világból, ahol sorsukat nem tudják befolyásolni, és egy olyan világba érkezzenek, ahol képesek ezt megtenni… Igen, mindenki más miatt vett részt a Játékban – azonban hirtelen egyikük megszegte a Játékszabályt…”

Az Andre Norton néven publikáló írónő regényeiben ötvözi az ifjúsági kalandregény, a sci-fi és a fantasy elemeit. A Fantasy- és a Nebula Nagymestere címet is elnyerő szerzőnek több könyve is megjelent a sorozatban.

A Csillagember fia

„Fors, a Puma klán tagja mutáns. Lát a sötétben, és hallása is élesebb az átlagosnál. E torzulás miatt nem veszik fel a Csillagemberek közé, ezért önkényesen eltulajdonította apja feljegyzéseit és térképét a távoli titokzatos városról. Hű társa, egy pumaszerű nagymacska kíséretében elindul, hogy ő maga fedezze fel a titkok világát. A fiatal harcos változatos kalandok sorát éli át, miközben megismeri az atomháború utáni titokzatos világot. Barátokat szerez, és kalandjai során megpróbálja egyesíteni az emberiség különböző törzseit a rendkívül kegyetlen vérszomjas bestiák ellen. Vajon mi lesz a végső csata kimenetele? Végeznek a Bestiák egymással torzsalkodó emberekkel? Mi történik Forsszal, viszontláthatja-e még valaha otthonát, Sasfészket, ahol szökése miatt kiközösítették?”

Sir Fred Hoyle, a neves csillagász nemcsak szakmájában alkotott maradandót az un. „Nagy Bumm” elmélettel, de a science fiction műfajában is. Nevével először a Galaktika Fantasztikus Könyvek sorozatában megjelent Androméda c. regény elején találkoztam, melyet John Elliottal közösen írt. Ezt a könyvét is nagyon szeretem. Most két másik, Geoffrey fiával közösen írt regényét szeretném ajánlani:

Űrhajók a Göncölszekérben

„Harminc év után visszatér a Földre az első, a távoli űrbe küldött csillagközi felderítő űrhajó. De bár el se indult volna! A legénységnek titokzatos módon nyoma veszett, csak egy baljóslatú üzenet maradt a kabin falán a parancsnok aláírásával: „Ha ez az űrhajó visszatér a Földre, akkor az emberiséget halálos veszély fenyegeti!” A politikusoknak és a katonáknak nem sok idejük marad a rejtélyes üzenet komolyságán töprengeni. A Naprendszerbe hatalmas, feltartóztathatatlanul előre nyomuló idegen űrhajóflotta tör be… És rögtön megjelenik egy másik is…”

…… és a folytatás

Az űr legmélyén

„A messzi távolból sisteregve érkezett a yelák üzenete a mikroreceptoron keresztül: „Pillanatnyilag ti győztetek ugyan, de engem nem lehet ilyen könnyen legyőzni.” Mindez három évvel ezelőtt történt, miután Dick Warboys elűzte a támadó yelákat azzal, hogy egy lítiumbombát lőtt a napba. Ám most úgy tűnik, az ellenség beváltja a fenyegetést, mivel a tudósok egy roppant méretű, mindent magába nyelő hidrogénfelhő közeledését fedezik fel. A Föld megmentésére Warboys és göncölszekérbeli szövetségesei megindulnak a yelák üldözésére – a legmélyebb űrbe.”

A 3 forduló megfejtéseit legkésőbb július 22-ig várjuk.