A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Verseghy Ferenc könyvtár és Művelődési Intézet Alapító okiratában megfogalmazottak szerint az intézmény alaptevékenységei közé tartozik:
könyvtári ellátórendszer működtetése.
Ennek megfelelően a megyei könyvtár 1997 óta működteti ellátórendszerét. Jelenleg 18 tagkönyvtárának nyújt könyvtári szolgáltatást, melyet a szerződő felek által (megyei könyvtár és az illetékes önkormányzatok) aláírt kétirányú szolgáltatási szerződés alapján teljesít.
Az ellátórendszer küldetése:
a kistelepüléseken élők közvetve, vagy közvetlenül hozzáférhessenek olyan hatékony és minőségi könyvtári ellátáshoz, amely elsősorban a használók igényeit elégíti ki
a kistelepüléseken élők esélykülönbségének csökkentése a számukra nyújtott könyvtári szolgáltatások színvonalának emelésével.
Anyagi forrásai:
a szerződésekben rögzítettek szerint az önkormányzatok által befizetett éves szolgáltatási díjak
az ellátórendszer állományának gyarapítását segítő pályázatok
az ellátórendszer számára beszerzett dokumentumok után igénybe vehető érdekeltségnövelő támogatás.
Céljai:
Az ellátórendszer gyűjteményszervezési irányelvei:
A gyűjteményszervezés küldetése:
A település igényeihez, a lakosság és a használók összetételéhez igazodó, folyamatosan bővülő és cserélődő könyvkínálat biztosítása.
Célja:
Az adott településen élő valós és potenciális könyvtárhasználókat olyan mennyiségű és minőségű dokumentumhoz juttassuk, melyet a helyi könyvtár saját erőből nem tud számukra biztosítani. Jelentős mértékben bővüljön a kurrens dokumentumok kínálata, hozzáférhetősége minden tagkönyvtárunkban.
A gyűjtőkör kialakításában az alábbi szempontokat vettük figyelembe:
A gyűjtés tematikus szempontjai:
Tipológiai szempont:
Főleg könyveket szerzeményezünk. Audiovizuális és elektronikus dokumentumokat csak különösen indokolt esetben vásárolunk, mert a települési könyvtárak nagy többségében a használatukhoz szükséges technikai eszközök nem állnak rendelkezésre.
Kronológiai szempont:
Csak a kurrens anyag beszerzését végezzük, retrospektív gyűjtéssel nem foglakozunk.
Nyelvi szempont:
Csak magyar nyelvű dokumentumokat vásárolunk.
Példányszám:
Általában 1-2 példányt vásárolunk minden dokumentum esetében. Kivétel: egy-egy fontosabb szakterület ismereteit összefoglaló, azt átfogóan ismertető művek (lexikonok, enciklopédiák), világnyelvek szótárai, alapszintű, általános lexikonok. Ezekből a dokumentumokból minden tagkönyvtárunk számára vásárolunk 1-1 példányt (ha saját állományában még nincs), melyeket tartós kölcsönzésre kapnak meg.
Tagkönyvtáraink többsége (80%-a) ugyanis nem rendelkezik saját állománygyarapítási kerettel, ezért az alapvető kézikönyvek és a kötelező olvasmányok emelt példányszámú beszerzésével is foglalkoznunk kell.
Formai szempontok:
Ha egy dokumentum kötött és fűzött változatban is kapható, minden esetben a tartósabb, a hosszú távú könyvtári használatra alkalmasabb kötött formát választjuk.
Intellektuális szempontok:
A településeken jellemző használói kör igényeinek megfelelően a tudományos eredmények gyakorlati alkalmazását elősegítő szakkönyveket erősen válogatva szerezzük be. A tudományterületek minél szélesebb körben való népszerűsítése céljából általában a nagyközönség számára jobban érthető ismeretközlő könyveket szerezzük be minden fő szakterület esetében.
A gyűjtés köréből kizárt dokumentumok típusai:
Az egyéni használatra alkalmas foglalkoztató könyvek.
Apasztás szempontjai:
A használat során elrongálódott vagy hiányossá vált példányokat, a behajthatatlan követeléseket, a megengedhető hiányt és a pénzben megtérített követeléseket az ellátórendszer állományából, majd a nyilvántartásból is kivonjuk.