Szolnokon a mai Kossuth Lajos út 8. szám alatti épület tulajdonosa a Kintzler-testvérek voltak. Építői a budapesti Nay és Strausz műépítő cég. Az eklektikus stílusú L-alakú egyemeletes épület növelte a századforduló utcaképének városiasságát. A főhomlokzat ritmusát a hat keretelt ablak és az alatta végighúzódó párkányok hangsúlyozzák.
Korabeli számla - Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum tulajdona
Az ablakok felett ívelt szemöldökpárkányok kígyós bothoz hasonló ékítményt fognak közre, amellyel az antik görögök kedvelt istenüket, Hermészt, a mindenütt jelenlévő gyors kalauzt, a vándorkereskedők segítőjét szokták ábrázolni. A kígyós bot egy felülről kettéhasított pálca, amely részek ismételten összefonódnak. A díszítés tehát az épület kereskedelmi rendeltetésére utal.
Mennyezetfestmény részlete a Kintzler-ház lépcsőházából
A nyeregtetős épületnek a kis utcára nyíló oldalhomlokzata is azonos kialakítású volt, három ablakkal és az épületszárny végén volt a bejárat az emeleten található lakásokhoz. A lépcsőház mennyezetét pedig színes allegórikus festmények díszítették. Az egyik az idő múlására emlékeztető homokórát tartó szárnyas férfit ábrázolt a kaszával. Sajnos, a lakások átalakítása során befalazták a festményeket is.
Kósa Károly felvétele - Verseghy Ferenc Könyvtár Fotótára
A ház földszintjét üzlethelyiségek számára alakították ki. Itt volt Medgyesi Antal fodrászüzete, a Kalmár-testvérek férfi divatárú üzlete, valamint a tuljdonos testvérek ékszerboltja is. Napjainkban a Coop Szolnok Zrt. 121. sz. Csemege üzlete működik a sarki épület földszintjén.
Forrás:
Kaposvári Gyula: Az egykori Kintzler-palota Szolnokon.Új Néplap (1990.04.24.)
Kósa Károly felvétele - Verseghy Ferenc Könyvtár Fotótára