Az Arany János utca és a Kossuth Lajos utca (Kossuth Lajos út 5.) sarkán álló szecessziós épület 1900-ban épült. A Mezőgazdasági Takarékpénztár épülete jó példája a népi építészeti elemeket felhasználó magyar szecessziónak. Azonban a székház felépítését megelőző ásatás is tartogatott a városnak érdekességet. Hild Viktor Régészeti Naplójában található feljegyzés szerint: "Sárközy György szolnoki városi tanácsos ajándékozott egy Marcus Aurelius ezüst dénárt, melyet Szolnokon 1900 tavaszán a Mezőgazdasági Takarékpénztár alapjainak ásásakor találtak.” (202. tételszám) Komor Marcell és Jakab Dezső tervezte az L-alakú, magasföldszintes, egyemeletes épületet, amelynek főhomlokzata 1-3-1 ablakbeosztással tagolt. A főhomlokzat közepét kissé előugró falsík (rizalit) teszi hangsúlyosabbá, felül magas timpanonnal.
Összehasonlítva a régi képeslapok ábrázolásait és a napjainkban készült felvételet, látható, hogy az épület egykori díszítései hiányoznak. Csupán a földszinti ablakok közepéig felnyúló, valamint a falak függőleges tagoltságát hangsúlyozó klinkertégla falazás maradt meg. A sarkoknál, a tetőszegélynél alacsony oszlopokon álló méhkasok is túlélték az idők viharait. Eredetileg a timpanon belsejét színes, virágmintás stukkódísz borította, illetve a homlokzat falmezői és a falmezők sarkai virágmintás stukkókkal voltak díszítve.
Az eresz alatti keskeny falmezőben a szecessziós betűkkel írt „MEZŐGAZDASÁGI TAKARÉKPÉNZTÁR” volt olvasható. A bank főbejárata pedig eredetileg a főhomlokzatának jobb szélén volt kialakítva. Az Arany János utcára néző oldalhomlokzat osztása 1-2-3-2-1, a 2-2 ablak felül timpanonnal díszített, amely az enyhén előugró falsíkon található. Az oldalhomlokzat díszítése eredetileg a főhomlokzatéhoz volt hasonló. A tetőzet eredeti formájában maradt meg. Osztott, magas manzárd kiképzésű. A bank céljára készült szecessziós berendezésből mára semmi sem maradt. Az oldalhomlokzat díszes nagykapuja és a lépcsőház falborításának megmaradt részletei emlékeztetnek az egykori székház fénykorára.
(Képeslapok - Verseghy Ferenc Könyvtár Képeslaptára)
(Kósa Károly felvétele - Verseghy Ferenc Könyvtár Fotótára)
Napjainkban a Tiszamenti Vízművek Zrt. működik az épületben.
Forrás:
Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Képeslaptár
Kaposvári Gyula: A Mezőgazdasági Takarékpénztár szecessziós épülete = Szolnok Megyei Néplap, 41. évf. 43. sz. (1990. február 20.) 4. p.