Széchenyi Körúti Sportiskolai Általános Iskola és AMI (Szolnok)

Széchenyi Körúti Általános Iskola

Széchenyi Körúti Sportiskolai Általános Iskola és AMI története

A Széchenyi körúti általános iskola 1980-ban épült. Akkoriban Dr. Münnich Ferenc Általános Iskola volt a neve. Ebben az időkben Szabó Mihály volt az iskola igazgatója.

A Szolnok Városi Tanács Végrehajtó Bizottsága 1980. július 4-én a 140/1980.sz határozatával  döntött az iskola megépítéséről. Szeptember 1-jén megnyitották az iskola kapuit 834 kis és nagy nebulóval.

Szolnok

1990-től Széchenyi Körúti Általános Iskola néven folytatta tevékenységeit. A névváltozás szemléletváltozást is jelentett az intézmény életében. Azonban a hagyományaikat továbbra is ápolták. Nagy szerepet kapott a módszertani és pedagógiai megújulás,  de fontos volt pszichológiai és fejlesztő továbbképzés is. 1996-től egy új igazgató váltotta fel Szabó Mihály (1930-1996), Szügyi Dezső.

Széchenyi Krt Ált. Iskola

Szügyi Dezső

Szügyi Dezső iskolaigazgató

A 2007/2008-as tanévtől közoktatási típusú sportiskolai feladatokat is ellát, valamint alapfokú művészetoktatási intézményként is működik a képző- és iparművészeti ágban. Fontos lett az emelt szintű testnevelés és az egészséges életmód, ami ma az iskola jelképe.

(Készítette: Baráth Zsuzsanna, Tóth Tímea, Várbíró Gergő)

Széchenyi Körúti Általános Iskola

Az iskola emblémája

Az iskola testnevelés és sportélete

Az iskolánk már 1980 óta működik, de 2007-ben vált közoktatási típusú sportiskolává. Iskolánk megalakulásának 2. évétől testnevelés tagozatos osztályokat működtet. Iskolánkban, minden osztálynak szinte minden nap van testnevelésórája. Ezek a foglalkozások 45 percesek, melyben futnak, kiütőznek, fogócskáznak, erősítenek, és még sok mást, de vannak alkalmak, mikor szabadfoglalkozások is vannak.

Szolnok

Az iskolának van egy külön szertára is. Ott tárolják a különböző sporthoz való kellékeket, mint pl.: medicinlabda, kosárlabda, focilabda, gátak, és egyéb dolgok, felszerelések.

Szolnok

Vannak még kiemelt sportágaink is: atlétika, kosárlabda, és labdarúgás. Ezeken kívül van lehetőség gyógytestnevelésre is.

Szolnok

Szolnok

A diákoknak lehetőségük van használni az iskola konditermét is. Ott található, miden olyan erősítő szer, mellyel edzhetnek a fiatalok. Illetve, van még egy úgy nevezett tükrös terem is, melyben délelőttönként testnevelés órák, délutánonként edzések vannak.

Szolnok

(Készítette: Farmosi Boglárka, Kondor Dominik, Melkuhn Bendegúz, Várady Bence, Vincze Boglárka,)

Sportélet az iskolában

Mivel az iskolánk sportiskola, ezért a testnevelés órák mellett minden diák egyesületben is sportol.

A következő sportágakat űzhetik a gyerekek az iskolában:

  • Atlétika: hetente3- 4 alkalommal. Sok szép eredményt érnek el és első osztálytól járható az edzés és még gimnáziumból, középiskolából is visszajárnak.
  • Asztalitenisz: hetente 2 alkalommal járhatnak a gyerekek. A csoport két részre van osztva, kezdőkre és haladókra. Többször eljutottak már az országos versenyekre is.
  • Társastánc: hetente 1-szer tartja inkább a kisebb korosztály számára.
  • Kosárlabda: iskolánk egyik sikersportja. Minden korosztály számára népszerűségnek örvend. Sok szép eredményt értek el.

Legjobb eredményeik 2013-ig:

Diákolimpiai országos bajnokcsapat: 2005, 2006, 2008

Magyar bajnokságok:

  • Kadett OB I. helyezés: 2003
  • Országos Gyermek Bajnokság: II. helyezés: 2004
  • Országos serdülő bajnokság: III. helyezés: 2005
  • Országos Kosárlabda Diákolimpia III. kcs. leány: I. helyezés 2008.

Szolnok

Aerobik: A diákok ebben a sportágban is sok szép sikert érnek el. A legjobb eredmény az országos 1. hely.

Labdarúgás: A legkisebbtől a legnagyobbig járnak gyerekek erre a népszerű sportra.

Szertorna: Minden korosztály számára. Minden évben indulnak a diákolimpián és egyéb meghívásos versenyeken.

Ezen kívül az iskolánkban vannak diákok, akik más egyesületekben is sportolnak, ahol szintén szép eredményeket érnek el: vívás, úszás, vízilabda, kajak-kenu, társastánc, amerikai foci, tenisz, tollaslabda, lábtollas, sportlövészet.

Iskolánk 2012-ben a Magyar Kultúra Napján Szolnok Város Sportjáért Díjban részesült.

(Készítette: Csécsei Zsanett, Inges Zoltán, Mári Martin, Ratkai Ádám, Tóth Mónika)

Vizuális Iskola

1990- ben egyesületet alapítottunk az iskola képzőművészeti szakkörének, illetve a vizuál - pedagógiai kutatások gazdálkodási feladatainak ellátásra Szolnoki Metszőkör néven. 

1994-ben iskolánkban is beindult az alapfokú művészetoktatás Szávai István vezetésével (Önálló Vizuális Alapiskola), s ő indította el az egész programot,ezért működik a mi iskolánk - Széchenyi Körúti Általános Iskola -kereti között is a vizuális oktatás. 2007-ben az iskolát működtető alapítvány, az egyre szerényebb állami finanszírozás miatt már nem tudta volna a korábbi minőségben ellátni az iskola fenntartását, ezért azt, minden eszközével együtt, átadta Szolnok Város Önkormányzatának. Az Önkormányzat pedig úgy döntött, folytatódjék ott a tevékenység, ahonnan elindult, a Széchenyi Körúti Általános Iskola művészeti tagozataként.

Csoportjaink a következő telephelyeken működnek:

  • Belvárosi Általános Iskola: 5000 Szolnok, Templom u. 6.
  • Széchenyi Körúti Általános Iskola: 5000 Szolnok, Széchenyi krt. 10.
  • Szent-Györgyi Albert Általános Iskola: 5000 Szolnok, Széchenyi krt. 22.
  • II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola: 5000 Szolnok, Rákóczi út 45.
  • Kőrösi Csoma Sándor Általános és Konstantin Alapfokú Művészeti Iskola: 5000 Szolnok, Nagy Imre krt. 20.
  • Zöld Ház: 5000 Szolnok, Karczag László u. 2.

(Készítette: Masri Mona, Tálas Anett, Kis Imre Tamás, Zsákai Norbert)

Diákélet néhány programja

A diákok programjait a DÖK szervezi (diákönkormányzat). Együtt beszéljük meg a dolgokat és utána minden „vezető” továbbítja az osztályának!

1989-ben alakult meg az iskola diákönkormányzata Széchenyi Körúti Általános Iskola, Sportiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény Diákönkormányzata néven. Ez egy olyan csoport, akik a diákok javaival foglalkoznak, valamint programokat szerveznek. Minden felső tagozatos osztály kiválasztja a képviselőjét, aki segít a DÖK programjai szervezésében.

Az iskola vezetése és tanárai nagyon fontosnak tartják a közösségformálást, a közvetlen tanár – diák viszonyt, ezt a közösséget a formaruhánk más néven az egyenruhánk is erősíti. Azóta több diák hordja az iskola lógójával ellátott ruhákat.   Ezen kívül még rengeteg érdekes programot ajánlanak fel nekünk szinte minden héten. Sok szép és érdekes program van, amiket minden diák élvez!
Szerintünk az iskolánkban különösen nagy figyelemmel vannak a diákokra; nyílt wifi elérhetőség, klub, különböző szakkörök, ahol például a témazáró dolgozatokra, lehet külön felkészülni, ha valami kérdésünk akadna. A sporttagozat miatt lehetőségünk van a mindennapos testnevelésben, és a délutáni sportolásban részt venni.

Néhány DÖK-ös program:

  • Kéthavonta/havonta sulidiszkót szoktak rendezni. Igaz fizetni is kell, de a DÖK-nek megy minden, amiből újabb programokat szerveznek. Van büfé teljesen olcsón és nagyon finom.
  • Különböző vetélkedők, számháborúk, ahol a tantestület tagjai is mindeig indítanak csapatot.
  • Diákhetek, ahol diákigazgatót választunk egy nap erejéig.
  • Akadályverseny a szabadban, ahol mindig egy adott témához kell öltözni. A tanárok mindig érdekes feladatokkal várnak minket, mindez pedig szép környezetben, a Zagyva partján zajlik.
  • Családi nap, itt karaoke, tanár-diák kosár és focimeccs, rajzversenyek szoktak lenni.
  • Egészségnap, ahol mindig van egy verseny, ahol egészséges ételeket kell készíteni csapatonként.
  • Közös főzést rendeztünk a Tiszaligetben. Közben mindenféle sportokat néztünk. Nagyon jó volt és még meg is nyerte a sulink. Gyerekek, tanárok és még az igazgató is együtt működött.
  • Elkezdődött nálunk egy új program, amivel a sulink falát festi egy-egy gyerek. Már a hátsó udvar felőli falakat színesítik a szebbnél szebb képek. Ezt általában a két rajztanár: Gábor bácsi és Pista bácsi vezeti. Volt már ilyesmi tevékenységünk: a kerítést is közösen festettük. Egy délutánon át a kiválasztottak festettek, nagyon vicces volt, a végére mindenki tiszta festék lett.
  • Egy pályázati feladatnak köszönhetően egy Lipdub nevezetű sulifilmet forgattunk. 3órán át vettük fel, mert többször is újra vettük. Az egész sulit jelmezes gyerekek, motorok, bmx-esek töltötték meg. Mindenhol volt valaki. Szórakoztató volt ez a nap! A film pedig nagyon jól sikerült.

(Készítette: Németh Kamilla, Füves Zsolt, Rafael Martin, Tóth Máté Botond, Jánosi Iringó, Takács Tamara, Kávási Gergő, Rácz Gergő, Szilágyi Márk)

Iskolánk versenyei

Sportversenyek:

  • Atlétikai gála
  • Szertorna versenyek
  • Tűzharc versenyek
  • Aerobik- verseny
  • Floorball -verseny

Tanulmányi versenyek:

  • Szolnok-vetélkedő
  • Matematikaverseny
  • Széchenyi-vetélkedő

Atlétikai gálaIskolánk sportiskola lévén számos sportversenyt szervez. Ezek közül az egyik legrangosabb a Széchenyi atlétikai Gála. December 1. környékén, a Véső úton szokták megtartani. Gátfutást, 60 méteres síkfutást és a távolugrást szokták lebonyolítani. Ezek után az iskolában folytatódik a verseny. Itt renedzik a magasugrást, váltófutást és a medicinlabda-lökést. Ezek után szintén az iskolába következik az eredményhirdetés.

A sport mellett nagy hagyományai vannak a tantárgyi versenyeknek is.

Szolnok-vetélkedő:  Évek óta alsóban és felsőben is megrendezzük a Szolnok-vetélkedőt. Célja minden korosztályban az, hogy minél jobban megismerjék a gyerekek városunkat. Alsóban az osztályok mérkőznek meg, a felső tagozatban városi szinten rendezzük meg a csapatversenyt.

Széchenyi – vetélkedő: Iskolánk névadójának tiszteletére az iskolahéten szoktuk megtartani a Széchenyi – vetélkedőt. Itt a „legnagyobb magyar” életét, munkásságát, a reformkor eseményeit elevenítjük fel egy csapatverseny keretében. Városi szintű megmérettetés ez, melyen 7. és 8. osztályos gyerekek szoktak részt venni.

Matematikaverseny: Szintén az iskolahét rendezvénye a 2. és 5. osztályosok számára meghirdetett matematikaverseny. Erre a város iskoláiból érkeznek a versenyzők.

(Készítették: Banga Roland, Soltész Ádám, Székely Kitti, Volter Tamara )

Iskolánk nemzetközi kapcsolatai:

  • Testvériskoláink

Mezővári II . Rákóczi Ferenc Középiskola

Kárpátalján, Ukrajna területén található ez a nagy hagyományokkal rendelkező iskola. Váriban már a XVI. századtól működött. 1898-ban az állam megengedett egy új iskola építését. 1919-ig itt magyar tannyelvű elemi iskola működött. Az 1938-as visszacsatolás után az iskola 1944 októberéig működhetett. A szovjetrendszer idején igyekezték az iskolát kétnyelvű iskolává alakítani. Jelenleg az oktatás nyelve magyar. Iskolánk a 2011-12-es tanévben vette fel a kapcsolatot ezzel az intézménnyel. A Határtalanul pályázat keretében az akkori 7. évfolyamosok utaztak ki először Mezőváriba. Minden második tanévben tervezünk kiutazást.

A gyimesbükki Dani Gergely Általános Iskola Erdély, Románia.

1963-ban megszüntették a magyar nyelvű tanítást. Dani Gergely lelkészről nevezték el az iskolát. 1990-ben sikerült újraindítani a magyar nyelvű oktatást. Ez az iskola Erdélyben található, 32 km-re Csíkszeredától. Az iskolával a testvér kapcsolatot 2 éve vettük fel. Először iskolánk vezetése utazott ki, majd tavasszal a gyimesbükki gyerekek látogattak el hozzánk, majd a 2012-2013-as tanévben szintén a Határtalanul pályázatnak köszönhetően utaztak ki iskolánk tanulói.

(Készítette: Szebenyi Luca, Tuza Ramóna, Polonkai Máté, Simon Máté)

  • Comenius-program

A Comenius – program a TEMPES Közalapítvány által szervezett EU-s pályázat. Két  vagy több iskola részvételével, közösen választott témához meghatározott feladatok elvégzése egy adott európai nyelven, ez a „munkanyelv”.

Partneriskolai látogatások:

A „Sport a közös nyelv” nevű projekt 2008 és 2010 között folyt, az iskolánk küldöttsége járt Angliában és Törökországban, Írországban.

2010. április 26-30. között a Comenius Partneriskolai Program keretében érkeztek hozzánk Angliából (New Castle), Írországból (Dublin) és Törökországból (Bartin) delegációk.

A 2013/14-es tanévben indul a következő sikeres pályázat. Témája: GPS-es természetjárás, a helyi látnivalók felfedezése, bemutatása.

  • 1 német iskola
  • 1 spanyol iskola
  • 1 román iskola
  • 1 lengyel iskola

Ezek a programok 2 évig tartanak és legalább 24 személynek utaznia kell. Ezeken a helyeken családoknál látják vendégül diákjainkat.

A nyelvgyakorlás és a kapcsolatépítés a célja annak, hogy az osztályok is testvérosztályt kapnak. Félévente leveleket és apró (saját készítésű) ajándékokat küldenek egymásnak.

(Készítette: Krámli Hella, Misovics Rajmund, Petrezselyem Dominika, )

Iskolánk híres diákjai

  • Művészet

Kaid Aisha:

13 évesen megjelent első regénye (Dóra és a Szürke). Édesanyja magyar, édesapja pedig Kaid Nabil, jemeni festőművész.

Kaid Aisha                  

Kuizs Lilla:

Animáció szakos végzős hallgató, híres festőművész. Festményei a pesti galériában is megtalálhatóak. Szávai Pista bácsi tanította, ekkor kezdett el érdeklődni a művészetek iránt.

Kuizs Lilla

Debreczeni Zita:

1999-ben az érettségi után, a Szolnoki Vásárhelyi Pál Közgazdasági Szakközépiskola tanulójaként megszerezte a marketing reklámmenedzseri végzettséget. 2001-ben a Miss Universe Hungary döntőse lett, és ugyanebben az évben 3. helyezést ért el a Miss Balaton szépségversenyen. Fotómodell.

Debreczeni Zita

 Lázár Balázs:

1993-ban elsőre felvették a Színház –és Filmművészeti főiskolára. Az egyetem után a Pécsi Nemzeti Színházhoz szerződött. Itt kipróbálta magát táncoskomikusként operettekben.

Lázár Balázs

(Készítették: Németh Ágnes, Tuza Ramóna, Kuizs János, Pókász Bence)

Sport

Iskolánk egykori tanulói közül számosan folytatták sportpályafutásukat. Közülük néhányat emelnénk ki ( a teljesség igénye nélkül).

Veres Bettina

Atléta, Születési idő/hely: 1997. 04. 24. Lakhely: Szolnok. Anyaegyesülete: Szolnok VSI (2004). Nevelő/edző: Bencsik Pál. Legjobb eredményei: U 17 válogatott II.hely. Gerely (500gr): 43.46 (2013,06.12, Szombathely. Versenyszám: gerelyhajítás. 2013-ban az atlétikai ifjúsági bajnokságon 3. helyezett lett, ezzel kivívta az indulás jogát az Európai ifjúsági Olimpiai Fesztiválon.

Veres Bettina

Cziczás László

Születési idő/hely1979. 02. 14. Szolnok Magasság: 189 cm. Súly: 90 kg. Sportág: Kosárlabda. 2009-ben Szolnokról Debrecenbe igazolt, de itt a csapat anyagi nehézségei miatt visszaléptek a bajnokságtól. Ekkor ért véget sportkarrierje. Utána edzői képesítést szerzett.

Cziczás László

Ecseki Dániel

Születési idő: 1989. március. 19. Magasság: 198cm. Súly: 93 kg. Lakhely: Szolnok. Sportág:  Atléta ( távolugrás). Legjobb eredmények: 2011-ben 60-es síkfutásban3., távolugrásban 1. helyezést ért el a fedett pályás ob-n. 2013 nyarán 100 méteres síkfutásban országos 5, 4X100-as váltóban 8. helyezett lett.

Ecseki Dániel

Gál Fruzsina

Születési idő: 1997. 07. 19. Főbb eredményei: K-2 1000m Gál Fruzsina – Nagy Fruzsina (Esztergom) III. hely; K-2 500m Gál Fruzsina – Fritz Anett (Paks) II. hely. Egyesület: Szolnoki Sportiskola Sport Egyesület. Edző: Sinka Kornél. Az ifjúsági női válogatott tagja. 2013 szeptemberében az olimpiai reménységek versenyén ezüstérmet szerzett.

Gál Fruzsina

(Készítette: Vallyon Bettina, Kormos Joel, Mészáros László, Vincze Fanni)

Forrás:

Széchenyi Körúti Sportiskolai Általános Iskola és AMI (Szolnok) honlapja

A szócikk az iskola 7. évfolyamának három hetes Szolnok projektje keretében készült 2013 novemberében.

Széchenyi Körúti Általános Iskola

UMFT