Dvorai es apátfalvi dr Kontsek Károly Pozsonyban született 1892. április 7-én. Szülei Kontsek Károly és Stephan Anna tanítók voltak, akik gondos nevelésen részesítették egyetlen gyermeküket. Elemi- és középiskoláit Pozsonyban végezte, 1909-ben tett érettségi vizsgát. Majd 1909 - 1913. között a pozsonyi jogakadémia hallgatója volt. 1914-ben Budapesten avatták az államtudományok és jogtudományok doktorává.
Az 1. világháború alatt Budapesten a cs. és kir. közös hadügyminisztérium kirendeltségénél, majd a pozsonyi hadbíróságnál teljesített szolgálatot.
Leszerelése után Pozsonyban és Bécsben folytatott zenei tanulmányokat. 1924-ban zenetanári oklevelet szerzett és zongoratanítással, zenetörténeti és aesthetikai előadások tartásával tartotta fenn magát. Fellépett magyar-német egyház vallásos estéin a pozsonyi Uránia tudományes egyesületben. Több önálló hangversenyt adott. A rádióban is játszott. A bratislavai Kemensky-egyetem zenetudományi előadásain és szemináriumában is dolgozott.
Szlovák nyelvtanulmányokat folytatott magánúton, majd a Kemensky-egyetemen.
1924-ben vette nőül özv. Zigmundik Zsigmondné Kutlik Maja oklevels tanítónőt, aki a Pozsony-Bratislava városi könyvtárának vezetője volt.
1929-ben beiratkozott a bratislavai theológia fakultására. Áttért az evangélikus hitre. 1934-től segédlelkészként Okályi Adolf pozsonyi magyar lelkész mellett szolgált. Három nyelven is tartott istentiszteletet. Emellett vallástant oktatatott több iskolában is.
A felvidéki területek lecsatelása után kilátástalannak érezte helyzetét. 1939 végén került Nagyrévre. 1940. február 14-én foglalta el hivatalát. A nagyrévi misszióegyházköszég 1934-ben alakult. Közel 170 lelket számolt. 1940-es években sem volt temploma. Az istentiszteleteket az állami elemi iskola tantermében tartották.
Áttelepedése során ingóságait magával hozhatta. így került értékes porcelán- és üvegtárgy- gyűjteménye a fővárosi Iparművészeti Múzeumba és a szolnoki Damjanich János Múzeum gyűjteményébe.
Miután megözvegyült újranősült. A szintén özvegy Eigner Charlotte, a nagyrévi Jurendák-kúria tulajdonásának férje lett.
A kúriát 1952-ben államosították.
Kontsek Károly 1953-ban hunyt el.
Forrás:
Az 1943-as evangélikus templomfelmérés iratai. Nagyrév. Szeged, 1943.
Dr. Kontsek Károly: A nagyrévi evangélikus lelkész önéletrajzának másolata. Tiszaföldvár, 1962
Nagyrév (Szolnok megye)
szöveg
Az 1943-as evangélikus templomfelmérés iratai.