Zsinagóga (Kunszentmárton)

A népcsoport első nyomai a tizennyolcadik XVIII. századig nyúlnak vissza. A Jászkunság tilalmazta a letelepedésüket, vándorkereskedők voltak. A XIX. század első harmadában viszont már huszonhárom család élt Kunszentmártonban.

A mai Bartók Béla-terem épülete (Deák Ferenc utca 18.) volt a helyi zsidó hitközség temploma, mely 1911 és 1912 között épült Dobovszky József István tervei alapján. A datáláshoz, így a tervezés és elkészülés időpontjaihoz egy korabeli építési lap adott támpontot. Ebben maradt meg a kivitelezés hirdetménye, innen sejthető, hogy 1911 elején kezdődött a munka és 1912-ben készülhetett el. A város egy távolabbi telket ajánlott fel támogatásként, végül annak pénzbeli értékével segítették az építkezést.

A szecessziós zsinagóga főhomlokzata magas, oromzatos, köralakú, rozettás ablakkal és előugró bejárattal ellátva. A bejárat felett sgrafittós, kerámiával díszített, melyek Bozsik Kálmán színes kerámiái és a Mátray-féle téglagyár épületdíszei egyedülállóak. Dobovszky viszont más épületén nem alkalmazta.

Nyugati homlokzatán kétoldalt magas, előugró, többszörösen tagolt négyzetes torony található, nyolcszögű fedéssel. Keleti homlokzatán félköríves alaprajzú tórafülkével, tört vonalú oromzatokkal.

A zsinagógában volt a gettó 1944-ben, innen Kecskemétre, majd Auschwitzba kerültek a zsidók, alig néhányan térhettek vissza. A hitélet megszűnt a zsinagógában.Az épület üresen állt, majd a kommunista párt kiutalta ÁFÉSZ-raktárnak. A rendszerváltásig bútorboltként funkcionált, ekkor vásárolta meg a község.

 
A II. világháború után évtizedekig elhanyagolt és romos műemlék épületet 2000-ben állították helyre. A helybeli Pallér Bt. végezte a felújítást.

Kunszentmárton

Képeslap

Kunszentmárton

Kunszentmárton

(Kósa Károly felvételei - Verseghy Ferenc Könyvtár Fotótára)

A zsinagóga előcsarnokában állt egy emléktábla, melyen az 1. világháborúban hősi halált halt kunszentmártoni zsidó katonák névsora szerepelt. Az 1922. szeptember 17-én felavatott emléktábla 1944-ben eltűnt a hitközség nélkül maradt templomból. A Kunszentmártonban élő Szaszkó Antal és Jokity Zita karolta fel az emlékek sorsát. Felmerült ugyanis bennük, hogy miért nem tudnak többet azokról, akiket a tiszazugi városból hurcoltak el 1944-ben. Kiderítették, hogy a budapesti Kozma utcai zsidó temetőben lehetnek azok a táblák, melyekkel emléket állítottak egykor azoknak, akiket elhurcoltak. Közel egy évig húzódott, mire mindent elintéztek. A táblákat visszaszállították Kunszentmártonba, a Holokauszt 80 program részeként a zsinagógában le is leplezték azokat 2024 júniusában.

Forrás:

Bíró Attiláné: A kunszentmártoni volt zsinagóga felújítása. Műszaki Tervezés  (2001/6.) 14. p.

Felújítják a zsinagógát. Új Néplap (1993.01.09.): 1.

Jenei Gyula: Volt egyszer egy hitközség. Jászkun Krónika (1997.08.30.): 9.

Ősszel kezdték [...] Jászkun Krónika (1998.01.09.): 1.

Pakainé Pusztai Nóra: Holokauszt 80: évtizedekkel ezelőtti tragédiára emlékeztek Kunszentmártonban (szoljon.hu)

Szolnok megye műemlékei. Szolnok, 1988.

UMFT