1. és 2. világháborús emlékmű (Tiszaszőlős)

A Nagy Háború hőseinek állított emlékmű a település központjában található, melyet nemzeti trikolorral festett kovácsolt vas kerítés ölel körbe. Az 1923-ban létrejött helyi szoborbizottság. Pásztor János budapesti szobrászművész alkotását választották, amely a feleségétől és a gyermekétől búcsúzó katonát ábrázol. A hősi emlékmű 1,8 méter magas alapzaton áll. A műkőből készült alkotás teljes magassága 4 méter. A szobor posztamensen elöl a koronás kiscímer, felette a "Hőseink 1914-1918" felirat látható, hátoldalán olvasható az első világháborúban elhunytak és eltűntek névsora.

1944. október közepén a szovjet egységek a Tisza vonalán vonulva szorították vissza nyugatra a német csapatokat és foglalták el az itt található településeket. Október 18-án érkeztek Tiszaszőlősre. Tiszafüred azonban fontos stratégiai szerepet töltött be. A németek nehezen akarták kiengedni a kezükből. A híd felrobbantása és a bombázások a szomszédos Tiszaszőlőst is érintették. Csak egy hónap múlva hallgattak el a fegyverek végleg a településen.

Az 1. világháború hősei emlékére emelt szobor talapzatára oldalt vésték fel a fasizmus helyi áldozatainak nevét is.

Tiszaszőlős

(Kósa Károly felvétele - Verseghy Ferenc Könyvtár Fotótára)

Forrás:

Szikszai Mihály: Az I. világháború "hősi emlékei" Jász-Nagykun-Szolnok megyében. In: Zounuk, 14. Szolnok, 1999.: 369-411. 

UMFT