Jászfényszaru

warning: Creating default object from empty value in /data/web/www_zounuk/sites/all/modules/i18n/i18ntaxonomy/i18ntaxonomy.pages.inc on line 34.

Dr. Lakatos Béla-emléktábla (Jászfényszaru)

A Fényszaruiak Baráti Egyesülete kezdeményezésére közadakozásból emléktáblát állítottak a köztiszteletben álló főorvos, Jászfényszaru díszpolgára, dr. Lakatos Béla (1934-2023) tiszteletére, aki közel negyven éven át végzett magas szintű gyógyító és közéleti munkát a városban.

Lakatos Béla (1934-2023)

Dr. LAkatos Béla 1961-ben került Jászfényszarura, ahol akkor rajta kívül még egy orvos tevékenykedett. Később központilag fejlesztették az egészségügyi ellátást. 1983-ban megszületett az európai színvonalú rendelőintézet egyik része, majd néhány évvel később a másik részt is átadták a gyógyítóknak. 1991 novemberében indították el a számítógép-rendszert, melynek segítségével mindig naprakész információkhoz jutnak és jelentősen meggyorsult az eredmények kiértékelése is.

Bedekovich Lőrinc (1751-1823)

Idősebb Bedekovich Lőrinc 1751. augusztus 8-án született Jászapátin. Szülei Bedekovich István és Hiller Anna voltak. A család szlavón eredetű, maga a főmérnök is többször használta aláírásában a komori előtagot, mely a család köznemesi származására utal. felmenői valószínűleg a 17. század második felében költözhettek le a Jászság területére.
Felsőfokú tanulmányait a Budai Királyi Egyetemen végezte, 1779-ben földmérő végzettséget szerzett.

Bedekovichok emléktáblája (Jászfényszaru)

2023. augusztus 10-én emléktáblát avatott a jászfényszarui Bedekovich Lőrinc Népfőiskolai Társaság. A névadó id. Bedekovich Lőrinc, a jászkun kerületek első földmérője és fiai: Bedekovich Vencel, Jászfényszaru főjegyzője, valamint ifj. Bedekovich Lőrinc, a jász kerület földmérője és Jászfényszaru főbírája tiszteletére.

Márkus Mária (1897-1979)

1897. szempetmebében született Márkus Mária. Óvónői oklevelét 1919-ben szerezte a fővárosi Magyar Királyi Állami Óvónőképző Intézetben.

A vármegyei tanfelügyelő engedélyével nyitott magánóvodát Jászfényszarun, amely 1934 tavaszán nyílt meg. Az intézményt 1948-ban államosították.

Márkus Mária-emléktábla (Jászfényszaru)

Márkus Mária (1897-1979) óvónő születésének 125. évfordulója alkalmából avattak emléktáblát a jászfényszarui óvóda falán 2022-ben.

Az emléktábla felállítása a Fényszaruiak Baráti Egyesülete kezdeményezte és közadakozásból valósult meg.

Forrás:

Tóth Tibor: Húszéves a Tanítók emlékműve és ötvenéves a Nagyiskola megemlékező ünnepség,... Mi újság Fényszarun? (2022.09.)

II. világháborús katonák emlékére (Jászfényszaru)

A Jászfényszarui Szűcs Mihály Bandérium megalakulásának 25. évfordulója alkalmából avattak emléktáblát a településen a Magyar Kirűlyi Hadsereg Don-kanyarban helytálló és onnan hazatért katonák emlékére 2022. április 30-án.

A Jászfényszaru főterén terméskőre állított emléktáblán olvashatók az élve hazatért hősök neve.

Forrás:

Sugár Istvánné: A hazatért jászfényszarui katonák emlékére. Mi újság Fényszarun? (2022.05.)

Ballagó kereszt (Jászfényszaru)

2022. május 8-án állítottak keresztet Jászfényszarun a 32-es úton Hatvan felé haladva a bal oldalon, a Pethő-tanya mellett.

2015-ben az itt vezető főút felújítása során találták egy kőtömböt, amely feltételezhetően egy korábbi kőkereszt maradványa lehet. 1968-ig állt itt egy feszület az 5. sz. őrháznál létesített vasúti átjáró és a főútról leágazó dűlőút kereszteződésénél. E kereszt emlékére állítottak újat, amely a kerékpárútról szabadon megközelíthető.

A talapzaton olvasható felirat: "Állítatta Isten dicsőségére posztumusz Ballagó Béláné 2022"

Kovács Imréné Tóth Magdolna (1953-2022)

Kovács Imréné a jászfényszaru egyházközségünk lelkiismeretes tagja volt. Több éven át egyházközségi képviselő tagként mindig aktívan részt vett az ünnepségek előkészítésében, a templom festésekor a festők ellátásában, a hittantáborok előkészítő munkáiban. Az elsőáldozások alkalmával lehetett rá számítani a szeretetvendégségek szervezésében, lebonyolításában. Az Úrnapi sátrak állításának hagyományát is szívügyének tekintette.

Lantos Péterné (1936-2022)

1936-ban született Gönczöl Terézia Abonyban. Szülei Gönczöl Joachim és Császár Mária. Az általános iskolát szülőhelyén, Abonyban végezte. Gimnáziumi tanulmányait Cegléden folytatta, és 1954-ben érettségizett. Felvételt nyert a budapesti Apáczai Csere János Pedagógiai Főiskolára. Egy év elteltével 1955-ben a főiskola megszűnt, így a Szegedi Pedagógiai Főiskolán folytatta tanulmányait, ahol 1957-ben biológia– földrajz szakos általános iskolai tanári diplomát kapott.

Syndicate content
UMFT