Idén ünnepeljük Gárdonyi Géza születésének 150. évfordulóját.
Könyvtárunk könyvkiállítással, könyvajánlókkal szeretne megemlékezni nagy írónk munkáságáról. A Hét olvasmánya címszó alatt szeptember 8-tól ( az Olvasás Világnapjától) október 17-ig, a hivatalos Gárdonyi Emléknapig szeretnénk egy-egy művét olvasásra, újraolvasásra ajánlani. Természetesen várjuk olvasóink könyvajánlóit és hozzászólásait is a témában, akár itt a honlapon hozzászólásként, akár a könyvtár e-mail címére érkezett levélben.
A továbbiakban röviden Gárdonyiról:
Gárdonyi Géza
(Agárdpuszta, 1863. augusztus 3. – Eger, 1922. október 30.): író, költő, újságíró.
Agárdon született Ziegler Géza néven. Különcködő, nyugtalan apja miatt, aki egykor Kossuth fegyverkészítője volt, a család állandóan vándorolni kényszerült az országban. Gézát papnak szánták, ezért a sárospataki református gimnáziumba íratták, majd az egri tanítóképzőbe járt, ahol 1882-ben segédtanítói oklevelet szerzett, ezután Devecserben, Karádon, Sárváron, Sályban tanított.
Már diákkorában verselt, tanítóként prózát is írt, az 1880-as években Győrött és Szegeden volt újságíró, nevét - mivel Gárdonyban anyakönyvezték - ekkor magyarosította Gárdonyira. 1891-ben került a fővárosba, ahol Bródy Sándorral és Ambrus Zoltánnal együtt alapították és szerkesztették a Jövendő című lapot, a Nyugat megjelenéséig a kor leghaladóbb és legszínvonalasabb magyar irodalmi folyóiratát. Gárdonyi közben munkatársa volt a Magyar Hírlapnak, 1896-tól pedig a Budapesti Hírlapnak is.
Neve Göre Gábor leveleivel vált ismertté, barátai és írótársai ezért szólították őt élete végéig Görének. A paraszti életről szóló rövid, egyedi nyelvi humorú történeteket szerzőjük később szégyellte, sőt megtagadta, noha az ellenállhatatlanul mulatságos írások paródiaként és szatíraként egyaránt kiválóak. Első irodalmi sikerét 1894-ben A lámpás című kötetével, a nyomorúságos néptanítói sors zsánerképével aratta, népszerűségét növelte az 1898-ban napvilágot látott Az én falum című novellafüzér. Az író 1897-ben hirtelen elhatározásból Egerbe költözött, és a teljes elzárkózásra rendezkedett be. A rejtőzködést magánéleti dráma is indokolta: 1885-ben kötött, eleve boldogtalan házassága felbomlott, szívbetegség is gyötörte.
Az elvonulás változást hozott írói munkásságában: alapos történelmi tanulmányok és kutatómunka után nagyregények írásába kezdett.
A Pesti Hírlap 1899 karácsonyán kezdte közölni leghíresebb történelmi tárgyú regényét, az Egri csillagokat, amely 1901-ben könyv alakban is megjelent. A mű megírásához a magyar történelemnek egy különösen hősi pillanata, a török elleni várvédő harcok időszaka, a város szeretete és a házából is látható vár képe adott ihletet. Az Egri csillagok mindmáig az egyik legolvasottabb magyar regény, amelyből Várkonyi Zoltán készített látványos filmet Szász Endre díszletterveivel és parádés szereposztással. A regényt számos idegen nyelvre lefordították már az angoltól az eszperantón át a kínaiig, 2013-ban törökül is megjelent.
Gárdonyi későbbi regényeinek témája az örök szerelem (A láthatatlan ember, Isten rabjai), a viaskodás a női nemmel (Az a hatalmas harmadik, Hosszúhajú veszedelem, Szunyoghy miatyánkja), de megjelenik bennük az idill is (Dávidkáné, Ida regénye). Bor című színműve a Nemzeti Színházban aratott hatalmas sikert 1901-ben. Halála után került elő Földre néző szem című kötete, amelyet fiainak írt az általa kidolgozott titkosírással. Az író kiváló sakkjátékos is volt, 1887-ben nemzetközi versenyt nyert, és szerkesztette a Magyar Sakklap című újságot.
Gárdonyi Géza egyike volt a 20. század elejének túlérzékeny, "kivonuló" alkotóinak. Magát "kövek alatt nőtt fűnek" mondta, világnézetében keveredett a misztikus vallásosság az ateizmussal, a racionalizmus az irracionalizmussal. Élete tele volt irányváltásokkal, mégis gazdag líraisággal ábrázolt korokat, helyzeteket, embereket. "Az egri remete" 1922. október 30-án halt meg, Egerben temették el.
Egykori lakóháza ma emlékmúzeum, amelyet 1988-ban - az író születésének 125. évfordulójára újítottak fel. Az egri vár délkeleti fülesbástyáján 1991-ben avatták fel Gárdonyi új síremlékét, amelynek felirata változatlan: "Csak a teste". Nevét viseli az egri színház, számos iskola az országban. A Fejér megyei Agárdon található szülőházát felújítás után 2007-ben adták át.
Gárdonyi könyvtárunkban
Gárdonyi Géza : A láthatatlan ember. – Bp. : Móra, 1982
Gárdonyi Géza . Aggyisten, Biri! : Kisregények : 1914-1922. – Bp. : Szépirod. Kvk., 1963
Gárdonyi Géza : Állati dolgok! : versek 1-99 éves gyerekeknek [Hangoskönyv]. - [Bp.] : Kossuth : Mojzer, 2011
Gárdonyi Géza: Amiket az útleíró elhallgat. -Győr : Tarandus, cop. 2013
Gárdonyi Géza: Cifra mese : Mesék és hasznos történetek. -Bp. : Móra, 1982
Gárdonyi Géza: Dávidkáné ; A kürt. -Bp. : Szépirod. Kvk., 1981
Gárdonyi Géza –Nógrádi Gergely : Egri csillagok Bp. : Petepite Kiadó, cop. 2008. – (Klasszikusok újramesélve)
Egri csillagok [videodok.] . - [Bp.] : Mokép Rt., cop. 1968
Gárdonyi Géza: Fecsegő Jónás : Mesék és történetek. – Bp. : Móra, 1977
Szalai Sándor, Z: Gárdonyi Géza alkotásai és vallomásai tükrében. – Bp. : Szépirod. Kvk., 1977
Gárdonyi Géza: Hosszúhajú veszedelem : Agglegény-elbeszélések. – Bp. : Szépirod. Kvk., 1964
Gárdonyi Géza: Ida regénye. [Bp.] : Akkord, [2008
Ida regénye [videodok.]. - Bp. : Multimix Kft., cop. 1934
Lipp Tamás: Így élt Gárdonyi Géza. - Bp. : Móra, 1989
Gárdonyi Géza: Isten rabjai. - Bp. : Szépirod. Kvk., 1985
Gárdonyi Géza: Szegény ember jó órája : elbeszélések. - Bp. : Szépirod. K., 1964
Gárdonyi Géza Szüleim gyémántja : Önéletírások , elbeszélések. - Bp. : Móra Kiadó, 1969
Gárdonyi Géza: Titkosnapló. - Bp. : Szépirod. kvk., 1974
Gárdonyi Géza – Turián György: A bor = Zörög a kocsi : Három egyfelvonásos. - [Bp.] : NPI, [1976]
Gárdonyi az Interneten
http://www.literatura.hu/irok/real/gardonyi.htm
http://gardonyigeza.linkpark.hu/
http://olvasas.opkm.hu/index.php?menuId=
518&chapter=72
http://mindenszallas.hu/Gardony-info-Gardonyi-Geza-Emlekhaz-Ronkvar-Galeria_1
http://www.egricsillagok.freeiz.com/
http://olvasonaplo.sulihalo.hu
http://sulihalo.hu/diak/olvasonaplo/846-gardonyi-geza-isten-rabjai-olvasonaplo
http://www.kotelezokroviden.msnfan.hu/gardonyi-geza-a-lathatatlan-ember-olvasonaplo-rovidites
http://www.akonyv.hu/klasszikus/gardonyi.htm
https://www.facebook.com/GardonyiGezaEmlekev
http://www.brody.iif.hu/gardonyi/fuzfa.htm
http://kvizpart.hu/gyorskviz/index.kviz?tkid=128
http://mno.hu/grund/indiana-jones-nyomaba-sem-erhet-gardonyi-gezanak-1176377