Bábcsoport

 

Bábozni jó!

A bábbal megszemélyesített mesemondás jó móka. Játszhatja szülő gyermekével, gyerekek egymás között ugyanolyan élvezettel. A szereplőket bármi megszemélyesítheti a „felöltöztetett” ceruzától a művészi gondossággal készített profi bábokig.

A játék öröméért szerveztünk 1993-ban bábszakkört a könyvtárban. Szakköröseinkkel hetente találkoztunk, készítettük a bábokat, a hátteret, tanultuk a szöveget, a bábok mozgatását a paraván mögött. Első bemutatónk Grimm Csipkerózsika c. meséjének feldolgozása volt, amit 1994. novemberében adtunk elő „fakanál” típusú bábokkal. Következő választásunk Szutyejev egyik karácsonyi meséje volt, melyet kesztyűbábokkal adtunk elő decemberben, majd Marék Veronika Brekkenő történeteiből választottunk egy mesét. Előadásainkkal más településekre, pl. Jánoshidára is eljutottunk.

A bábszakkör megszűnése után évekig csak őrizgettük bábjainkat és a többi felszerelést. Évek múlva, kulturális közfoglalkoztatottaink részvételével kezdtük újra, immár könyvtári foglalkozásainkba beépíteni bábjelenetek előadását, pl. Páskándi Gézától A tökök háborúját, vagy Télapó-meglepetésként A róka, mint Mikulás c. jelenetet.

Néhány éve, olvasóinkkal, látogatóinkkal való beszélgetések által inspirálva tettük fel a kérdést több frissen nyugdíjba ment pedagógusnak, óvodapedagógusnak, hogy lenne-e kedvük bábozni a gyerekeknek. Többen szívesen vállalták a részvétel és 2018. februárjában a gyerekek már láthatták is előadásukban a Nyulacska harangocskája c. mesét.

2018. novemberére új tagokkal megerősödve már Szamóca Bábcsoportként készültek új bemutatóra. Lelkes tagjai a mese kiválasztásától a zenei anyag összeállításán át a háttér és a szükséges új bábok elkészítéséig mindenben együtt munkálkodnak, ki-ki készsége szerint. Első közös bemutatkozásuk A sündisznócska lovagol c. mese hatalmas siker volt. Egyaránt élvezték az óvodások és a kisiskolások, de maguk a bábozók is.

 

A Bábcsoport "törzsgárdája": Dénes Mária, Eszes Zoltánné, Kecskés Lászlóné, Nagy Jánosné (Marika), Nagy Jánosné (Anikó).

Az egyes mesedarabok előadásáról az alább található oldalakon olvashatnak.

UMFT