1. és 2. világháborús emlékmű (Pusztamonostor)

A római katolikus templom kertjében álló Hősök szobrát 1927. augusztus 20-án állították fel az 1. világháborúban elesett katonák tiszteletére. A bronzszobor Vass Viktor (1873-1955) alkotása, amely jobb kezében kardot, bal vállán pedig egy zászlót tartó őrmestert ábrázol, akinek a fején kötés látható. A talapzaton olvasható felirat szövege: "Vándor állj meg! E kis falu idegenben porladó fiai fényes bizonyságot tettek arról, hogy kell szeretni a hazát és hősileg meghalni érte.”, alatta pedig "A világháborúban elesett hőseinek örök emlékezésül a fiait siratóü de Magyarország feltámadásában bízó Pusztamonostor hálás közönsége 1914-1918". A talapzat templom felöli oldalába vésték 49 hősi halott neve alatti feliart szövege: "Hazánkért hullott véretek! Értetek hullnak könnyeink!"

Pusztamonostor

(Kósa Károly felvétele - Verseghy Ferenc Könyvtár Fotótára)

A 2. világháború alatt katonák besorozott pusztamonostora férfiak a Kárpátokon túl, a Dony-kanyarban vagy Arzeulánál estek el. Pusztamonostor 1944. november 15-én szabadult fel a német megszállás alól. Több épület megrongálódott a bombázások és az aknavetők miatt. A viszzavonuló németek robbantották fel a vasúti raktárat. Az ütközetben elesett katonákat ideiglenes itt temették el, majd 1947-ben a jászberényi katonai temetőbe kerültek át. A község civil áldozatainak és katonai hőseinek száma összesen 42 személy. A 2. világégés hősi halottainak névsorát is a Hősök emlékművén helyezték el.

Forrás:

Farkas Kristóf Vince-Fodor István Ferenc: I. világháborús emlékművek a Jászsában. In: Jászsági Évkönyv, 2014.: 201-213.

Szikszai Mihály: Az I. világháború "hősi emlékei" Jász-Nagykun-Szolnok megyében. In: Zounuk, 14. Szolnok, 1999. pp. 369-411.