1937-ben született Karcagon.
Kertész József nyomdatulajdonos egyik unokája volt, apja - Kertész Endre (1908) - betűszedő volt. Édesanyja Fischer Lenke (1910). Családja apai ágon vallásos volt, kóser háztartást vezettek, egészen a deportációig. Először a karcagi gettóból a Szolnoki Cukrogyárna vitték őket, majd Strasshofba. 1945 áprilisában szabadították fel a szövetségesek a tábort. Anyjával és bátyjával hazatértek Karcagra. A fiúk 1946-ban felkerültek Budapestre, a Habonim Drorba. Onnan jártak a Tarbutba, ahol mindent héberül tanultak. 1947-ben egy évet Szegeden egy cionista intézetben tanultakm majd 1948-ban megint visszakerültünk Pestre. A Budapesti Izraelita Hitközség fiúgimnáziumában érettségizett 1955-ben. Veszprémbe jelentkezett vegyésznek. Három szemesztert végzett. Az egyetemről vonult be Jutasra altisztképzőbe, mellhártyagyulladása lett és abból kifolyólag tébécés.
Emiatt 1956 októberében a veszprémi kórházban ápolták. A szovjetek céllövő versenyt tartottak, és az egyik célpont a kórház közvetlen szomszédságában lévő katolikus templom tornya volt, belövések a kórházat is érték. A kórházat evakuálták a balatonfüredi szívkórházba. Kertéz Péter megszökött és hazament Karcagra. Megszakításokkal harminchat hónapot töltött Budakeszin a Korányi Tüdőszanatóriumban.
Elvégeztett egy színjátszó-rendezői tanfolyamot a Népművelési Intézetnél. Sümegen lett művészeti előadó a helyi kultúrházban. Első rövid házassága után Budapestre költözött, többféle munkát is végzett: könyvkereskedő vállalat raktárában és könyvesboltokban dolgozott, a Képcsarnoknál képügynök és benzinkutas is volt.
1972-ben jelent meg verseskötete a Szépirodalmi Kiadónál Hangulatjelentés címmel, majd a Költők egymás közt antológiába is közölték versét. Több újság is foglalkoztatta újságíróként (Izzó, Lobogó, Képes Hét, Pest megyei Hírlap) 1981-től 1991-ig a Magyar Nemzet, majd 1991 végétől 1993-ig a Népszabadság szerkesztőségének munkatársa lett. 1993-1995 között a hitközség szóvivője volt.
Negyedik feleségével, Kertész Erzsébettel Szentendrén telepedtek le. Három gyermekük született. A helyi zsidó temetőjét gondozta.
Életművét, szakmai tudását 2003-ban a Pulitzer-emlékdíjjal ismerték el. Emellett Freddie Mercury és Tolerancia-díjban is részesült.
Életét a zsidó Szeretetkórházban fejezte be 2019. június 13-án.
Forrás:
Tamás Ervin: Kertész Péter (1937-2019). 168 óra (2019.06.20.)