Kozák család megyeszerte, mint muzsikusdinasztia volt ismert, így Kozák László is egyszerre táncolt, zenélt, énekelt. Kozák László gyermekfejjel a szolnoki Barna Gyöngyök nevű formációval tűnt fel az 1980-ban, amelynek ő volt a művészeti vezetője. Gyakran megfordult népzenei táborokban és folklórtalálkozókon. Fellépett a budapesti Kalyi Jag (Fekete Tűz) táncegyüttessel is.
Kozák László "Grófo"
A Barna Gyöngyök zenéje kétszeresen is igazi különlegesség: azon túl, hogy a dalok jó része saját gyűjtés alapján feldolgozott cigány népköltés, az énekek egy szerre szólalnak meg beás cigány nyelven és magyarul. A harmincfős együttes országos sikereket ért el. Szerepelt a Ki mit tudon? Az országos döntőjében második helyen szerepelt. Több külföldi vendégszereplést is válalaltak. 1988-ban az első lemezük megjelenésekor már csak hat „barna gyöngyöt” számlált a zenekar. 1988-ban testvérével, Lajossal együtt megkapták a Népművészet Ifjú Mestere címet.
Barna Gyöngyök 1987-ben
Több hullámvölgyet élt meg az együttes. Az 1990-ben tizenketten dolgoztak együtt: hat zenész - akik mind édestestvérek -, és három pár táncos.
Fia, ifjabb Kozák László "Kis Grófo" is követte édesapja példáját. Énekesként nagy népszerűségre tett szert.
Kozák László 2020. december 3-án, 49 éves korában, koronavírus-fertőzésből fakadó szövődmények következtében hunyt el. A szolnoki temetőben helyezték örök nyugalomra.
Forrás:
A cigány folklór gyöngyszemei. Új Néplap (2002.02.27.)
Jurkovics János: Barna Gyöngyök: amatőrök vagy profik? Szolnok Megyei Néplap (1988.09.13.)
Jurkovics János: Cigánvfolklór-fesztivál Miskolcon Szolnok Megyei Néplap (1987.08.29.)
Jurkovics János: Merre tovább, Barna Gyöngyök? Szolnok Megyei Néplap (1988.07.25.)
Jurkovics János: A táncos fiú, aki Angliában járt . Szolnok Megyei Néplap (1988.11.26.)
Tiszai Lajos: Cigány népi együttesek műsora.Szolnok Megyei Néplap (1982.06.04.)