Nagyhíd (Jászberény)

A Nagytemplom közelében emelt elsőként fából készült hídon nagy forgalom zajlott, amely emiatt gyakran szorult felújításra. 1802-ben a város közgyűlése úgy határozott, hogy kőből építetti újra a hidat, amelyet a Jászkun Kerület is támogatott. Azonban csak három évvel később, 1805-ben indult meg az építkezés Rábl Károly vezetésével. 1806-ban pedig elkészült Jászberény első kőhídja. Gyöngyössolymosi kőből emelték a négynyílású, szépvonalú hidat, amelynek tengelye észak-dél irányú, az íveinek távolsága pedig 6,65 - 7,65 - 7, 65 -  6, 65 méter. A híd eredeti teljes hossza 39 méter volt. A 20. század elején a megnövekvő gépjárműforgalom  miatt a hidat átépítették, melynek terveit 1929-ben Köröskényi Jenő városi főmérnök készítette el.

Jászberény

Képeslap

A felújítást követően teljesen megváltozott a híd történelmi arculata. Azonban a kő mellé felhúzott gyalogjárdák már 1932-ben életveszélyessé váltak, mert az átépítés folyamán nem fordítottak elég figyelmet a rozsda elleni védelemre. Az ekkor elfogadott felújítási terv szerint a híd közel két méterrel lett szélesebb, a gyalogjárdát pedig magasabbra helyezték, mint az úttestet. Ekkor távolították el a járdaszéi vastag kőfalat is.

1944. november 15-én a visszavonuló német katonák felrobbantották a hidat. A közlekedés mihamarabbi helyreálltása végett a megsérült negyedik boltívet törmelékkel töltötték fel. Ezt a boltívet a mai napig nem bontották ki a folyamatos felújítások során.

1947 tavaszán fogtak a híd komolyabb felújításába, amely közel negyven évig szolgálta a város közösségét. A kőhíd az 1960-as években műemlék jellegű megjelöléssel került jegyzékbe, mivel a többszöri átépítés miatt elvesztette 19. századi arculatát.

Jászberény

Képeslap

1984-ben korabeli ábrázolásokat felhasználva igyekeztek felújítani a Nagykőhidat. Például a pilléreket faragott terméskővel burkolták. A vaskos mellvédek miatt azonban az egypályaszélességű hídon nehézkes volt a gépjárművekkel való közlekedés, a magas járdára is igen nehéz volt gyalogosan fellépni.

Egy Európai Uniós pályázatnak köszönhetően 2010-ben kezdődött el a kőhíd felújításának egy újabb állomása. 2011. augusztus 12-én, a Csángó Fesztivál alkalmával került sor a híd ünnepélyes átadására, amelynek középső ívére Jászberény faragott kőcímere is látható.

Forrás:

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Képeslaptár

Hortiné dr. Bathó Edit: A nagy Kőhíd és az Oláh-híd Jászberényben = Berényi kármentő 20. évf. 1. sz. (2013. augusztus) pp. 2-6.

Tóth Ernő: Hazánk, Magyarország ismert és rejett hídjai. Budapest, 2015.