Schwarz-kastély (Fegyvernek-Szapárfalu)

A muraszombathi, széchyszigeti és szapári Szapáry József cs. kir. kamarás, udvari tanácsos Orczy Annával 1830-ban kötött házassága révén szerezte meg a Fegyvernek határában elterülő birtokok jelentős részét. Szapáry József mádosik fia, Iván 1871-ben eladta fegyverneki uradalmát korábbi bérlőjének, a Schwarz családnak, amelynek tagjai a 20. század elejére a település egyik leggazdagabb birtokosaivá váltak. A Tanácsköztársaság idején lefoglalták a kastélyt, a fehérterror idején pedig a környékbeli falvakból ideszállított kommunistákat és egykori direktóriumi tagok vallató helye olt. A kastélyt a 2. világháború után államosították. A földműveszövetkezet traktoriskolája működött a falai között. Majd 1955-ben csecsemőotthont alakítottak ki az épületben, amelyhez kédőbb egy új, L-alakban toldalékszárnyat építettek. A kastély 8 hektáros parkjának nagyobb részét az 1960-as években felparcellázták és házhelyeket osztottak ki (mai Angolkert - Kiserdő köz - Nyiszper utca - Kastély köz). 2006-ban a csecsemőotthon megszűnt. A megyei fenntartású Angolkert Idõsek Otthonát pedig a törökszentmiklósi Pszichiátriai Betegek Otthona és Rehabilitációs Intézményébe integrálták 2007-ben. A megüresedett gyermekotthoni épületszárnyat pályázati támogatásból átalakították idõsek fogadására.

Fegyvernek

Képeslap

Az össszetett alaprajzú szapárfalui kastély 1861 körül már állt. Azonban a korabeli forrásként szolgáló II. és III. katonai felmérés térképein az akkori Szapáry-kastélyt a ma látható épülettől eltérő helyen tünette fel, és a két kastély alaprajza is teljesen eltér egymástól. Ezért feltételezhető, hogy a Schwarz család lebontotta a Szapáry-kastélyt, és egy új rezidenciát építetett.

A szabadon áll, földszintes épület főhomlokzatán kissé előrelépő középrizaliton egy ajtó nyílik. Az ajtó felett szecessziós jellegű, kovácsoltvas előtető, valamint két lámpás látható. A középrizalit szélein gazdagon díszített, kompozit jellegű fejezettel ellátott pilasztek láthatók, a rizaliton copf jellegű kővázákkal díszített lépcső vezet fel. A bal oldali oldalhomlokzathoz bővítményt csatoltak. A jobb oldali oldalhomlokzaton ajtó nyílik, amely fölé kovácsoltvas előtetőt helyeztek. Az átalakított hátsó homlokzaton az ablakok egykori keretelése még látható. Középen rizali lép ki a fal síkjából. Előtte félköríves alaprajzú, áttört kőmelvéddel ellátott terasz húzódik, amelyhez a kert szintjéről volutás díszítésű lépcső vezet fel. A rizalit két oldalán szintén ívelt, áttört kőmelvédes teraszok húzódnak. A középrizalit mögött egykor nagyméretű díszterem volt, amelyet később három részre osztottak. A hátsó homlokzat lábázatában nyílnak a kastély alatt húzódó pince ablakai.

Forrás:

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Képeslaptár

Virág Zsolt: Magyar kastélylexikon 6-7. kötet Budapest, 2005.