Sipos téri Általános Iskola (Szolnok)

1872 nyarán Szolnok államsegélyt nyert egy iskola építésére, és a munkát Obermajer Lajos kapta meg. Az iskolát a Vörös Ökör fogadó mellé (a mai Hősök tere) tervezték, de végül a városi Bikaakol helyére került. Bár Obermajer az iskola falait magasabbra akarta rakatni, a lapos terület miatt töltést javasolt és bádog esőcsatornákat, azonban a város a korábbi költségvetés keretein belül maradt. Ezt az iskolát 1874. őszén adtak át a Nagykereszt utca (ma Ady E. u.) kiszögellésében a Bika-akol téren. Ezt az épületet életveszélyessége miatt 1926-ban bontották le.
A szolnoki Kossuth Lajos utca (akkor Gorove u.) 3-5. alatti telken az 1890-es évek végén állt a katonavárosi leányiskola, az Oskola u. (Arany János u.) sarkán. A két telek egyikét a Mezőgazdasági Takarékpénztár, a másikat az Első Magyar Biztosító Társaság vásárolta meg. A telekért kapott pénzből a város a lebontott iskola helyett a Felsőmalom utca, valamint a Harcsa és a Ponty utca szögletében álló, üres telken (Harcsa u. 2.) 1900-ban felépített egy földszintes, öt tanteremből és szolgálati lakásból álló iskolát.
 
Sipos téri iskola
 
Az 1926-ban elhunyt Sipos Orbánról, Jász-Nagykun-Szolnok vármegye első alispánjáról, a Jászkun kerület utolsó kapitányáról a Felső-Malom utcát Sipos Orbán utcának (a mai Móra Ferenc utca neve volt 1926 és 1950 között.) nevezték el, és az iskola hivatalosan Sipos Téri Elemi Népiskola lett.
Érdekesség, hogy az evangélikus vallású szolnokaik önálló templomépítésük előtt 1923-ban a Sipos-téri iskolában tartották az istentiszteleteket.
 
Sipos téri Általános Iskola
Digitális letét a Verseghy Könyvtár gyűjteményében
 
A II. világháború után 1945. március 15. után indult újra a tanítás a Sipos Téri Állami Általános Iskolában. Az 1950-es évek elején Molnár János után Gyomai György, egykori tanyasi tanító lett az intézmény igazgatója, aki nyugdíjazásáig oktatott az iskolában.
Sipos téri iskola
Sípos téri iskola diákjainak: Csipkerózsika előadása 1958 -ban a Szigligeti Színházban
 
Néplap 1962
Néplap archívum - Hungaricana
 
A Sipos téri iskolában közel hetven évig folyt a tanítás, és 1968-ban szűnt meg benne az oktatás, amikor felépült a Fiumei úti iskola.  A nagy városrendezési és lakásépítési munkálatok alatt az iskola helyiségeit hosszú ideig raktárnak használták, majd 1970-ben bontották le.
 
Igazgatók
Molnár János
 
Tanárok
 
Fodor Lászlóné
Dr. Jeles Endréné
Juhász Jenő
Juhász Jenőné
Kiss Lászlóné
Dr. Muzsi Piroska
Padányi Margit tanító
 
Forrás:
Adatok Szolnok megye történetéből II. Szolnok, 1989
Bagi Gábor: Bevándorlók Szolnokon a XIX. század első felében, s szerepük a mezőváros életében. In: Tradicionális kereskedelem és migráció az Alföldön. Nagykörös 2008
Bistey András: Egy szolnoki prózaíró a XX. század közepéről. In: Tisicum, 18. Szolnok, 2009
Cseh Géza: Szolnok város utcanevei. Szolnok, 1993
Szépül és gazdagodik a megye. Közalkalmazott (1970.01.)
Szurovecz Pál: A Sipos téri Iskola hetven évig működött a városban. Új Néplap (2009.11.23.)