Turza Ferenc
festőművész, szobrász, költő
(1945-2022)
Elhunyt Turza Ferenc festőművész, szobrász, költő, Újszász Város Pro Urbe díjas művésze, számos szakmai elismerés birtokosa.
A Zagyva, a Tápió, a környékbeli kis tanyák időtlen szépségben, a táj, a szűkebb otthon végtelen szeretetét árasztva nézlek le ránk festményeiről. Autodidaktaként sajátította el a festészet alapjait, de mestereknél is képezte magát, pl. Baranyó Sándornál. Szerette az újszászi tájat, az újszászi embereket, igazi lokálpatrióta volt. Szívesen elbeszélgetett bárkivel, és ha kellett, fel is szólalt az érdekükben. A város minden közintézményében, köztük könyvtárunkban is, ott vannak a képei, a legtöbbet ajándékba adta. A közösségnek készítette köztéri szobrait, és a Kálvária sorozatot is.
Számos kiállításon csodálhattuk meg képeit itt városunkban, de az országban több helyen is. Több képe külföldön is bemutatkozott, mint például a Rákócziról készült festménye, mely állandó eleme évenkénti, Rákóczi Ferenc emlékezetére összeállított könyvtári óráinknak is.
2004-ben a nagyközönség költőként is megismerhette. Feleségéhez írt versei kötetben, „Fakéreg íze van a levegőnek” címmel jelentek meg.
A pandémia előtt, 2019 szeptemberében az Újszász a művész szemével kiállításon egy újabb díjnyertes pályamunkával állított méltó emléket az általa oly nagyon szeretett tájnak.
Néhány, a róla megjelent cikkek közül:
https://ujszasz.hu/varosunk/kultura/muveszek/1913-turza-ferenc
https://ujszasz.hu/varosunk/bemutatkozas/varostorteneti-muzeum/211-varga-ferenc-
Szolnok Megyei Néplap 1972. 08. 03
Megérkezett a Recepciós kisasszonyok 3. része!
Az új könyvek kínálatában szerepelnek Bauer Barbara, Debbie Macomber. Marie Alice Monroe, Patricia Gibney, Náray Tamás, Csányi Vilmos.. és mások új kötetei.
A teljes lista az új könyvek blokkban olvasható.
Jó böngészést!
Május 24.-én megünnepeltük az európai nemzeti parkok megszületését, most a magyaroszági nemzeti parkok kapnak kiemelt figyelmet.
2022. június 6-12-ig számtalan programmal várják a parkok az ökoturizmus és a természet kedvelőit.
Ne feledjék, 2022. május 9-én du. 17 órai kezdettel könyvtárunkban is előadással és kiállítással várjuk Önöket a "Tápió-Hajta vidék csodálatos TERMÉSZETE" címmel.
http://www.zounuk.hu/ujszasz/hu/2022/05/30/termeszetbaratok-figyelem
A Nemzeti Összetartozás Napja az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező nemzeti emléknap. Június 4-ét, az 1920-as trianoni békediktátum napját az Országgyűlés a Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről szóló 2010. évi XLV. törvényben nyilvánította a Nemzeti Összetartozás Napjává.
"Mi, az Országgyűlés tagjai, azok, akik hiszünk abban, hogy Isten a történelem ura, s azok, akik a történelem menetét más forrásokból igyekszünk megérteni, hazánkért és a magyar nemzet egészéért, az Alaptörvényben rögzített felelősségünk jegyében, a magyarság egyik legnagyobb történelmi tragédiájára, a történelmi Magyarországot szétdaraboló, s a magyar nemzetet több állam fennhatósága alá szorító, 1920. június 4-én aláírt békediktátumra emlékezve, számot vetve e békediktátum által okozott politikai, gazdasági, jogi és lélektani problémák máig tartó megoldatlanságával, egyaránt tiszteletben tartva a magyar nemzet érdekeit és más nemzetek jogát arra, hogy a magyarság számára fontos kérdésekről másként gondolkodjanak, attól a céltól vezettetve, hogy e cselekedettel hozzájárulunk a Kárpát-medencében együtt élő népek és nemzetek kölcsönös megértésen és együttműködésen alapuló békés jövőjéhez, s egyúttal a XX. század tragédiái által szétdarabolt Európa újraegyesítéséhez, a következő törvényt alkotjuk:"
Számos Költőnk foglalta versbe érzéseit a békediktátummal kapcsolatban, köztük Juhász Gyula is.
Az alábbiakban hallgassuk meg Trianon c. versét.