Iskolatörténet

K. Bozsó Károly Általános Iskola (Szolnok)

A Széchenyi városrész második általános iskoláját 1982. augusztus 28-án avatták fel. Az új 16 tantermes iskola 60 millió forintba került. Az avatóünnepségen jelen volt Barta László, a Szolnok Megyei Tanács elnöke, a körzet országgyűlési képviselője, a tervezők, a kivitelezők képviselői — Simon József, a szolnoki városi pártbizottság első titkára adta át az új tizenhat tantermes iskolát Ferenc Attiláné igazgatónak.

Sipos téri Általános Iskola (Szolnok)

1872 nyarán Szolnok államsegélyt nyert egy iskola építésére, és a munkát Obermajer Lajos kapta meg. Az iskolát a Vörös Ökör fogadó mellé (a mai Hősök tere) tervezték, de végül a városi Bikaakol helyére került. Bár Obermajer az iskola falait magasabbra akarta rakatni, a lapos terület miatt töltést javasolt és bádog esőcsatornákat, azonban a város a korábbi költségvetés keretein belül maradt. Ezt az iskolát 1874. őszén adtak át a Nagykereszt utca (ma Ady E. u.) kiszögellésében a Bika-akol téren.

Jubileumi emléktábla (Karcag)

1976. október 8-án avatták fel  karcagi gimnázium fennállásának 300. évfordulója alkalmából szervezett ünnepség keretében Somogyi Árpád, az iskola egykori diákja által készített emléktáblát.

Általános Iskola (Szolnok)

Szolnokon a Széchenyi lakótelepi iskolaépület 1986-1988 között épült. Az épület két tervezői Reszler Antal és Kálmán Ernő, a Keletmagyarországi Tervező Vállalat munkatársai. A belsőépítész Sztana Béla, a statikus tervező Gaál Józsefné volt.

Szórópusztai iskola emléktáblája

A Besenyszög határában egykor működő iskolának állítottak emléktáblát a szórópusztai és dobai öregdiákok 2020. szeptember 1-jén. Az emléktábla avatásra abból az alkalomból került sor, hogy az iskolában 90 éve kezdődött meg az oktatás.

A találkozó résztvevői idén nem tudtak közösen elsétálni az egykori iskolaépülethez, az ugyanis már magánkézben van és teljes felújításra szorul.

Kormosparti Iskola emlékműve (Jászboldogháza)

Jászberény külterületén a tanyavilágban több iskola is működött. A Kormposparti Iskola, amely arról kapta a nevét, hogy egy magaslatra építették. A Jászberény-szentimrei és a Jászboldogházához tartozó jakabi határban élő gyermekek jártak ebbe az iskolába, amelyet 65 évnyi működés után 1970. június 20-án zártak be.

1956-os évfolyam emléktáblája (Szolnok)

A szolnoki Újvárosi Általáno Iskola [napjainkban Szent Tamás Görögkatolikus Általános Iskola] 1956-ban végzett lány- és fiúosztálya közösen emléktáblát helyezett el az alma mater épületén. Dr. Baranyó György, az évfolyam egyik tanulója kezdeményezésére 2010-ben leplezték le az emléktáblát.

Forrás:

Zsigmond Zsófia: Hatvan esztendő után látták viszont egymást a résztvevők = Új Néplap (2016.07.16.): 6.

Katkós emléktábla (Szolnok)(1993)

1987-ben indult el a szolnoki Ecseki úti Általános Iskola és Gimnáziumban (ma Széchenyi István Gimnázium) a katonai középiskolai képzés. A katonai kollágium után "katkós"-nak hívott osztályok közül az utolsó évfolyam 1993-ban fejezte be tanulmányait az intézményben. Ekkor állítottak emléktáblát az iskola földszinti aulájában. A dombormű Szabó Imrefia Béla szobrászművész alkotása. Az emléktáblán Széchenyi István gondolta olvasható:"Hibáink sokak, de erényeink többek".

Iskolatörténeti emléktábla (2015)

Szolnok Pletykafalu elnevezésű városrészében működött a Kölcsey Ferenc Általános Iskola, melynek épületében jött létre 1992-ben az Alternatív Gimnázium. 2005-ben az általános iskolát a demográfiai hullámvölgy és pénzügyi racionalitás okán bezárta az önkormányzat. Az alternatív pedagógiai eszközökkel dolgozó gimnázium maradt.

Per aspera ad astra (Szolnok)

A szolnoki Széchenyi István Gimnázium történetében másodjára 1999-ben indult általános iskolai képzés, amely 2011-ig tartott. Az utolsó 8. osztály 2011-ben állított emléktáblát az iskola földszinti aulájában. A latin idézet, "Per aspera ad astra" Seneca (Kr.e. 4 - Kr. sz. 65) római filozófustól származik. Jelentése: Göröngyös úton jutunk a csillagokig.

Syndicate content
UMFT