Szénásy József 1886. április 7-én, Tiszasülyön született. Unokaöccse volt Szénásy Sándor sebész magántanárnak, orvospublicistának a Honvédorvos és Gyógyászat főszerkesztőjének.1903-ban a budapesti piarista gimnáziumban érettségizett és 1908-ban, a tudomány-egyetemen avatták orvossá.
Először Bársony János szülészeti klinikáján dolgozott, majd a Lovrich József vezettepesti Bábaképző Intézetbe kapott meghívást. Mint ennekvezető tanársegéde került kapcsolatba az 1915-ben alakultOrszágos Stefánia Szövetség anya- és csecsemővédelmimunkájával. Itt ébredt benne a mély elkötelezettség a hazaiegészségügy nagy gondja iránt és ez ösztönözte arra, hogy 1924-től munkásságát a szövetség anyavédelmi főorvosaként folytassa. Akkoriban a bába- és orvosképzést a Tauffer által létesített alapokon eredményesen folytatták. Ami Szénásyra és munkatársaira hárult, az a szervezés és a szövétség működtetésének célirányos megtervezése volt. Az általa kidolgozott stratégia világossá tette, hogy a háború utáni megpróbáltatások olyan anya- és gyermekvédelmi organizációt igényelnek, amely magas higiénés tudásra épül — a bábák, a nővérek, védőnők körében is —, és számba veszi az elvégzendő munka szociális vonatkozásait. Az ő munkájának is köszönhető, hogy a csonka ország területén1938-ban a Szövetség keretében már 322 védőintézet, ugyanannyi fiókszövetség, 146 tejkonyha, 23 szülőintézet, ezenkívül jelentős bölcsődei és napközis hálózat működött.
Johan Béla, a kiváló egészségpolitikus, az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) igazgatója meghívására Szénásy József adta elő a zöldkeresztes védőnőjelölteknekaz anyavédelmi ismereteket, majd Tauffer Vilmos felkérére Szénásy képviselte a Stefániát az új szülészeti rendtartás keretében. 1941-ben a Stefánia vidékiintézményei az OKI által életre hívott említett mozgalombaolvadtak, a Stefánia Szövetség fővárosi szerveiből pedig Budapest Székesfőváros Anya- és Kisdedvédelmi hálózatlétesült, Szénásy József lett az anyavédelem főorvosa.
Bár teendője sokirányú volt, jelentős megterheléssel járt, már a bábaképzőtől való megválása után sem hagyta abba a szülész-nőgyógyászi, sebészi tevékenységet. Ebben mentora és atyai barátja volt Borszéky Károly, a fővárosi kórházak központi igazgatója). Még a harmincasévekben sikertelenül pályázott a bábaképző igazgatói állására.
A hivatásában vallott elvi és gyakorlati tennivalókat igyekezett írásban megörökíteni, különféle fórumok előttösszegezni. Előadója volt a kor tudósai körében oly népszerű Kis Akadémiának. Mintegy száz tanulmányánakdöntő többsége a szociálhigiéne, vagy az anya- és csecsemővédelem tárgyköréből való. Több tanulmánya jelentmeg az Orvosi Hetilapban. A körrendeletek szellemi megpróbáltatást jelentő és éles judíciumot igénylő munkájávalis meg kellett birkóznia. Életének nagy, összefoglaló igényű munkája az Anyavédelem, az első ilyen tárgyúkönyv, amely modem szemlélettel készült. Felöleli azokataz irányelveket, amelyek a Stefánia és a Zöldkereszt (e kettőt, az egyesülés után Országos Egészségvédelmi Szövetségnek nevezték) keretében végzett anyavédelmi munkájasorán kikristályosodtak. A könyv foglalkozik mind a képzés, mind a gondozói munka céljával és gyakorlati teendőivel, szociális, anyagi, erkölcsi, jogi vonatkozásaival.
Szénásy Józsefet élénken foglalkoztatta a kenyérkeresésre kényszerült nők helyzete, az őket sújtó terhek hatása, acsaládi élet biztonsága és nem utolsósorban az újszülöttekbiológiai értékcsökkenésének elkerülése. Ma, a koraszülések, a művi vetélések magas aránya idején, másképp fogalmazódnak meg, de nem kevésbé aggasztóak a gondok ésa tennivalók, hiszen az ország lakosságának romló helyzete megnehezíti e téren is a „kibontakozást”.
Szénásy József életművének fontos része az egészségügyi felvilágosítás, melyet mind a fővárosban, mind a városokat, falvakat járva folytatott. Ő is részt vett számosolyan többszerzős munkálatban, amelyek a kor legkimagaslóbb orvosait, szakembereit tömörítették a színvonalasegészségügyi felvilágosításra. A népszerű Egészségügyi kalendáriumban olyan szerzőkkel dolgozott együtt, mint Hetényi Géza.
Budapest ostroma alatt lakóháza óvóhelyén kórtermet rendezett be és a nehéz hetekben is járt a környék betegeihez. Anginás szívpanaszai szünetében írta ,,Versenyfutás a halállal” címen emlékiratait, amelynek egyetlen célja a humanizmusra és a szociális életszemléletre nevelés volt.
1951. május 30-án esett ki a toll a kezéből.
Forrás:
Dr. Szénásy József. Orvosi Hetilap (1991.09.)