Tiszasüly

warning: Creating default object from empty value in /data/web/www_zounuk/sites/all/modules/i18n/i18ntaxonomy/i18ntaxonomy.pages.inc on line 34.

Szénásy József (1886-1951)

Szénásy József 1886. április 7-én, Tiszasülyön született. Unokaöccse volt Szénásy Sándor sebész magántanárnak, orvospublicistának a Honvédorvos és Gyógyászat főszer­kesztőjének.1903-ban a budapesti pia­rista gimnáziumban érettségizett és 1908-ban, a tudomány-egyetemen avatták orvossá.
Először Bársony János szülé­szeti klinikáján dolgozott, majd a Lovrich József vezettepesti Bábaképző Intézetbe kapott meghívást.

Szénásy József-emléktábla (Tiszasüly)

Emléktáblát avattak Tiszasülyön dr. Szénásy József (1886-1951) emléke előtt tisztelegve a faluház épületén.

Forrás:

Kovács Berta. Emléktáblát avattak az orvos tiszteletére. Új Néplap (2021.06.05.)

Árapasztó alapkő emlékhely (Tiszasüly)

Tiszasüly mellett épült fel Magyarország egyik legnagyobb árapasztója. A tározó alapkövőnek Kovács Ferenc vízügyi szakember emlékhelyet alakított ki régitéglákból.

Forrás:

Mészáros János: Díszes alapkő. Új Néplap (2012.08.30.): 2.

Pákász-emlékmű (Szolnok)

Nagy Kristóf kecskeméti szobrászművész és Kalmár Sándor fafaragó népművész készítették el a hajdani Tisza menti pákászok faemlékművét. A körülbelül 4 méter magas ágasszerű fán az eredeti pákászcsónak mását helyezték el jelképezvén a Tisza mentén levő emberek vízhez kötődő életét. Az alkotást a Milléren, a vízügyi múzeum szomszédságában állították fel 1981 nyarán.
Az alkotás az Országos Természetvédelmi Hivatal engedélyével Tiszasülyön kivágott tölgyfából készült, amelyet egy vízitúra alatt munkált meg a kért művész.

Balajty Nándor (1908-?)

tartalékos huszárfőhadnagy.

1. világháborús emlékmű (Tiszasüly)

Tiszasüly község 1. világháborús emlékművét 1928. szeptember 30-án avatták fel. Alkotója Székely Károly (1880-1941) szobrászművész volt. A két méter magas talapzaton egy honvédet ábrázoló műkőből készült alak áll. A talapzaton a tiszasülyi hősi halottak neve olvasható. Az emléktábla felirata: "Az 1914-1918. évi világháborúban a hazáért elvérzett és hősi halált halt fiai emlékére emeltette Tiszasüly község közönsége."

Kopjafa (Tiszasüly)

Tiszasülyön a Kiséri út és a Szt. László utca találkozásánál kialakított Emlékparkban felállított kopjafa.

Nagy Béla (1935-2017)

Nagy Béla Tiszasülyön született. Bár a munkája elszólította, ő hű maradt szülőfalujához. Folytatta testvére, Géza helytörténeti kutatásait.

A Tiszasülyi Hírmondó szerkesztője volt. Helytörténeti gyűjteményét a Faluház őrzi. A helyi civil szervezet, amely 2003-ban Tiszasülyért Egyesület Díjban részesítette.

2017. október 20-án, 82. életévében hunyt el.

Forrás:

Vallyon-telepi kereszt (Tiszasüly)

A Tiszasüly határában található keresztet 1917-ben állította a Puszta Virágosi Római Katolikus keresztény hívők egyesülete a Vallyontelep emlékére.

Az évtizedek időjárási viszontagságai miatt megrongálódott feszületete ifj. Vizi Lajos és Viziné Boda Annamária kezdeményezésére újították fel 2017-ben. A munkálatokban Gyetvai János öntötte ki az új kőkeresztet. A helyi Temetkezési Vállalatnál készült az új márványtábla. A korpusz Egerből érkezett. 2017. június 3-án került sor a szakrális emlékhely újraszentelésére.

Barócs János (1826-1905)

Barócs János 1826. január 23-án született Áporkán (Pest megye). Középiskoli tanulmányait Kunszentmiklóson és Kecskeméten folytatta. A budapesti egyetemen szerzett mérnöki oklevelet 1846-ban.

Syndicate content
UMFT