Cserkeszőlő

warning: Creating default object from empty value in /data/web/www_zounuk/sites/all/modules/i18n/i18ntaxonomy/i18ntaxonomy.pages.inc on line 34.

Trianoni emlékhely (Cserkeszőlő)

Cserkeszőlőn 2010-ben a Trianoni Békeszerződés 90. évfordulója alkalmából állítottak fel emlékművet. Az emlékjelet 2012-ben felújították és újragondoltak. A keresztet Manzinger József  készítette, majd Józsa Antal saját ötlete alapján egy kőtalapzatra helyezte azt. 

Napozó nő (Cserkeszőlő)

A helyi Strand- és Gyógyfürdő területén található Kerekes Ferenc szobrászművész 1990-ben felállított szobra.

Cserkeszőlő

Ívókút (Cserkeszőlő)

A Cserkeszőlő központjába vezető Fürdő úton, a Strand- és Gyógyfürdő kerítése mellett 1997-ben állították fel a két kifolyóból álló díszes kutat. A kút medencéje falán emléktábla áll, amely arról tudósít, hogy 1997-ben, a település önállóvá válásának 45. évfordulójára közadakozásból emelték a kutat a helyi Nyugdíjas Klub kezdeményezésére. A tervezője Józsa Antal volt.

Teknős ívókút (Cserkeszőlő)

A Cserkeszőlő központjába vezető út mellett, a strand- és gyógyfürdő kerítésének oldalában található díszes ivókút.

Cserkeszőlő

Közbirtokosság keresztje (Cserkeszőlő)

A köves út mentén egy magánház kerítése mellett található az 1912-ben emelt kőkereszt és a mellette álló harangláb. Egykor Tiszakürthöz tartozott a mai 44-e főút által kettéválasztott terület, amelynek északi oldalát Kisasszonyszőlőnek, a déli oldalát Varjasnak nevezték. Kisasszonyszőlő hegyközsége állította a feszületet, amelyről a posztamensen olvasható felirat is tanúskodik.

Fülkés kőkereszt (Cserkeszőlő)

A római katolikus templom melletti parkos területen található a templom felszentelésének évében, 2005-ben magánszemélyek által emeltetett feszület. A keresztre feszített Jézus aranyozott alakja mellett Mária népiesen festett kőszobra látható. A fülke két oldalán egy-egy féloszlop emelkedik ki, csúcsán díszes faragással.

Önállósági-emlékmű (Cserkeszőlő)

Cserkeszőlő 1952. január 1-je óta önálló település. Cserkeszőlő önállóságának 45. évfordulóján avatták fel a Köztársaság téren álló emlékművet 1997-ben. A díszkút Szőke Lajos alkotása. A medence külső falán körben egy-egy fekete márványtábla, amelyet a település megalakulásának kerek évfordulóin avattak fel. A medence káváján gravírozás olvasható: "A víz az élet hordozója".

Római katolikus templom (Cserkeszőlő)

A cserkeszőlői római katolikus egyház a tiszakürti lelkészség filiája. Az 1990-es években kezdődött meg önálló templom építése. Az harangtorony megépítését, az épület bővítését, a tetőszerkezet átépítését, valamint a teljes belsőépítészeti mumkálatokat a szolnoki Bolax Kft végzte el már 2005-ben. A templom belső kialakítása Dragonics Márta belsőépítész munkája. 2005. július 11-én szentelték fel a templomot Szent Benedek, Európa védőszentjének tiszteletére.

Református templom (Cserkeszőlő)

A település központjában álló modern református templom, amelyet 1997-ben adtak át. Építéséhez a helyi hívek mellett holland és német adakozók járultak hozzá, amelyről egy emléktábla is tanúskodik a templom külső homlokzatán, valamint a templom előtti teret, az adakozók lakóhelyéről Wieringermeer nevezték el.

Kagyló szökőkút (Cserkeszőlő)

A cserkeszőlői strandfürdő területén a bejáratnál látható szökőkút. A medence közepére emelt posztamensen egy kőből faragott kagyló, a medencében körben pedig tavirózsa alakú kifolyókból csobog a víz. A díszkút mellet kőpadok, melyekn halas motívumok találhatóak. A medence falán található felirat tanúsága szerint Szokolai Lajos polgármester adományozta a látványos kompozíciót a településnek 2002-ben.

Syndicate content
UMFT