Orosz László 1925. július 13-án született Csépán. Beregszászon érettségizett, majd az Eötvös Collegium tagjaként Budapesten végezte az egyetemet. 1992-ben irodalomtudomány kandidátusa lett.
1948-tól Kecskeméten magyar-latin szakos gimnáziumi tanár. 1956-ban a Forradalmi Bizottság tagja, majd a forradalom szellemi előkészítésének vádjával 8 hónap előzetes letartóztatás után, felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, és 3 évre megfosztották a katedrától.
Aradi Gerő, névváltozatok: Czúcz, Czútz, Tzútz 1829. március 4-én született Csépán. Szolnokon, Aradon és Pesten végezte tanulmányait.
1858 őszén állt be Láng Boldizsár debreceni társulatába. 1864-ben lett a dunaföldvári színház igazgatója, majd Szegedre ment. 1870-ben kibérelte a Várszínházat és a Budai Színkört, amikor a német társulatok kivonultak. 1971 és 1888 között Szabadkán, Pécsett és Aradon tevékenykedett társulatvezetőként.
2017. október 10-én avatták fel a csépai posta épületén szászi Kovács Albert (1828-1907) postamester emléktábláját. Az 1869-ben Csépán felállított postahivatal első vezetője halálának 110. évfordulója alkalmából került sor az emlékjel állítására.
Forrás:
Szászi Kovácl Albert 1828-ban született Oláh-Sztamorán (Temes vármegye). Apja Kovách Teofil, a település közjegyzője volt. Középiskolai és jogi tanulmányait Nagyberecsken és Losoncon végezte.
1941-ben a felvidéki Tornócon született. A háborús események sodorták családját megyénkbe. Martfűn, Csépán, Kunszentmártonban lakott és tanult. 1964-ben szerzett diplomát az Egri Tanítóképző Főiskolán.
A fiatal biológia-földrajz-mezőgazdasági ismeretek tanára a tiszaföldvári Hajnóczy József Gimnáziumban állt először katedrára. Három év után szintén pedagógus férjével 1967-ben Jászboldogházára költöztek. 1985-ben miniszteri dicsérettel, majd 1996-ben Pedagógus Szolgálati Emlékéremmel ismerték el több évtizedes munkáját.
A beton talapzaton álló feszületet, a rajta található feliratok tanúsága szerint, 1899-ben állított Kanyó gergely, és az önkormányzat 2002-ben újítatta fel. A keresztre feszítetett Jézus lábánál Mária fémből öntött alakja, amely a kigyó által körbetekert földgömbön áll.
Csépa külterületén található kőkeresztet 1910-ben magánszemély adományából emelték. 2002-ben a csépai önkormányzat felújította a díszes posztamensen álló feszületet. Jézus lábánál Mária kőből faragott alakja látható.
A temetőben található 14 stációból álló kálvária, amelyet egy feszület zár le. A temetői főút mentén két oldalt álló stációk síremlékek is egyben. Az útról láthatók az üveggel fedett, aranyra festett terrakotta domborművek.
A Millenniumi ünnepségsorozat alkalmából felavatott parkban állították fel 2001-ben az Országzászlót.
(Kósa Károly felvétele - VFMKMI)
Forrás:
A szakrális alkotás 1999-ben helyi védettséget kapott, és a Millenniumi ünnepségsorozat keretén belül felújjították. A Szentháromságot jelképező kompozicíót tartó oszlopban fülke található Mária-szoborral.