Feszületek

warning: Creating default object from empty value in /data/web/www_zounuk/sites/all/modules/i18n/i18ntaxonomy/i18ntaxonomy.pages.inc on line 34.

Ballagó kereszt (Jászfényszaru)

2022. május 8-án állítottak keresztet Jászfényszarun a 32-es úton Hatvan felé haladva a bal oldalon, a Pethő-tanya mellett.

2015-ben az itt vezető főút felújítása során találták egy kőtömböt, amely feltételezhetően egy korábbi kőkereszt maradványa lehet. 1968-ig állt itt egy feszület az 5. sz. őrháznál létesített vasúti átjáró és a főútról leágazó dűlőút kereszteződésénél. E kereszt emlékére állítottak újat, amely a kerékpárútról szabadon megközelíthető.

A talapzaton olvasható felirat: "Állítatta Isten dicsőségére posztumusz Ballagó Béláné 2022"

Feszület (Jászkisér)

1901-ben a Jézus Szíve Csoport állíttatott Isten dicsőségére feszületet Jászkiséren a Ladányi út mellett. 2022 januárjában megdöbbentő látvány fogadta a helyieket, amikor meglátták a darabokra tört feszületet. Sokáig az egyik ház udvarán állt, melynek idős lakója szerette volna, ha áthelyezik máshová a keresztet. Erről egyeztetéseket is folytattak az egyházzal, az önkormányzat pedig új helyet ajánlott fel. Adományokból pár hónap alatt megvalósult a szakrális emlékmű helyreállítása.

2022. március 31-én Kocsis Sándor plébános szentelte fel a felújított kőkeresztet.

Emlékkereszt (Mezőtúr)

Dr. Urbán Mihály mezőtúri esperes-plébános missziós munkája során megismerte a vidéket, és 1941-ben jegyzőkönyvrögzítette tervét, hogy Harkányi Anna bárónő felparcellázott uradalmának területén lévő magtárat alakítsák át templommá. 1943-ban letették az alapkövet, körmenetben hozták a téglát egyenként a tanyasiak, sokan ráírták háborúban eltűnt, elhunyt vagy még hazavárt férjük, fiúgyermekük, testvérük, édesapjuk nevét.

Eucharisztikus emlékkereszt (Tiszaigar)

2021-ben a hazánkban rendezett 52. Eucharisztikus Kongresszus emlékére szentelt emlékkereszteket állítottak fel  számos állami erdőgazdaság erdőterületén.

A NEFAG tiszaigari arborétumában felszentelt impozáns feszület vörösfenyőből készült, magassága 5 méter, szélessége 2,7 méter, tömege meghaladja a 350 kg-ot. Ragasztásos eljárással készült, ami biztosítja, hogy a kereszt hosszú időn keresztül ellenálló lesz az időjárás viszontagságaival szemben.

Talpazatán aranyozott tábla hirdeti a kongresszus jelmondatát: „Minden forrásom belőled fakad”.

Kövér-feszület (Martfű)(1938)

1938-ban a martfűi nagybirtokos, Kövér János emelt kőkeresztet az eucharisztikus világkongresszus évében az oltáriszentség ünnepe tiszteletére Tiszaföldvár és Martfű között, a Vezseny felé vezető komplejárónál. 1953-ban politikai okok miatt ledöntötték. Kiss Ferenc helyi személy mentette meg a szobor darabjait Homokra az ottani templom kertjébe. 1983-ig feküdt a templomkertben. Akkor Tamási József atya új talapzattal újraállítatta 1985-ben.

2012-ben a feszület a martfűi római katolikus templom mellett került áthelyezésre.

Feszületek (Szolnok)(1929)

1926-ban állítottak először Szandaszőlősön a mai Vörösmező út sarkán feszületet. Turcsányi Pál és neje Kindlovics Apolló[nia] saját költségén emeltetett egy kőtalapzaton álló fából készült keresztet.

Szolnok

Tóth-kereszt (Jászalsószentgyörgy)

Jászalsószentgyörgy és Jászapáti településeket összekötő földút mellett áll egy kőkereszt, amelyet 1907. augusztus 13-án állított Tóth T. András és Tóth T. Ambrus. A két testvér tanyája és a földje a földút két oldalán állt.

Kőkereszt (Karcag)

Karcagon a 19. század második felétől a kezdetben kicsi katolikus közösség gyarapodásnak indult, s ezzel együtt a temetőkert bővítése is szükséges volt. A régi katolikus temető 1825-ben megtelt. Az egyházközség új temető nyitását kérelmezte a város elöljáróságánál.

Feszület (Szolnok)(1889)

A szandaszőlősi Szent Orbán templom mellett álló keresztet 1889-ben állítatta a helybeli szőlő közbirtokosság.

Szolnok

Feszület (Szolnok)(1929)

A szolnoki Partos kápolna dombján1856-ban állítottak először feszületet. A régi fakeresztet 1929-ben kőre cserélték. A kereszt felszentelésére a kápolna búcsúja alkalmából került sor.

Syndicate content
UMFT