A volt Medve-kocsma telkét adományozta Szolnok város az izraelita hitközségnek. A hitközség megvett hozzá még egy telket. 1897. április 22-én fogadta el az építőbizottság Baumhorn Lipót tervét. A felépítését pedig a ceglédi építőmester, Vaskovits Antal vállalta el.
A fémvázas szerkezetű kupola kiemelkedik a zsinagóga reprezentatív tömegéből. A külső homlokzat pillérei tornyokban végződnek. Az arányaiban is megkapó zsinagógának monumentalitást kölcsönöznek lizénái, ereszalji csipkéi és rózsaablakai. A kétszintes belső tér gazdag stukkódíszítései lenyűgözik a betérőt.
A II. világháború után a megrongálódott épület sorsa város megvásárolta az épületet. Külső jellegét változatlanul hagyva kiállítóteremnek alakították át. 1972-ben nyílt meg a látogatók előtt Szolnoki Galéria elnevezéssel.
(Filmhíradó 1972)
(Képeslap - Verseghy Ferenc Könyvtár Képeslaptára)
(Kósa Károly felvétele - Verseghy Ferenc Könyvtár Fotótára)
Több emléktábla is található a zsinagógia épületében, amely a Szolnokon élt egykori népes izraelita felekezet emléke előtt tiszeleg. A Holokauszt áldozataira 2004-ben állítottak mementót, majd a szolnoki zsidóság deportálásának 70. évfordulója alkalmából 2014-ben avattak emléktáblát az épület külső homlokzatán.
A tervező, Baumhorn Lipót szobra a zsinagóga előtti téren kapott helyet 2004-ben. 2019 őszén, a zsinagóga épületének fennállásának 120. évfordulója alkalmából emléktáblát avattak, majd november 13-án avatták fel a zsinagóga új kőtábláit.
Forrás:
Bagi Gábor: A Jász-Nagykun-Szolnok megyei zsidóság a századfordulótól az első világháborúig : Százéves a szolnoki zsinagóga = Jászkunság, 45. évf. (1999.03-05.) 2. sz. 75-84. pp.
Csató Dávid: A szolnoki izraelita hitközség. In: Szolnok. Szolnok : Roth Dezső Könyvnyomdája, 1927.
Jenei Gyula: Templom állott, most bálterem. Jászkun Krónika (1998.12.19.): 9.
Jüdiche Gemeinden : Kontinuitäten und Brüche. Seiten : Philo Verlag, 2002.
Podonyi Hedvig: Szolnok, Templom utca. In: Zsinagógák Magyarországon. Budapest, [2005] 124-125. pp.