Jászkun Kerületi Székház (Jászberény)

A Jászberényi Városi Bíróság Lehel vezér téren álló épülete egykor a Jászkun Kerület székháza volt 1876-ig. Az épületet Anton Erhard Martinelli császári építőmester tervezte a Pesti Invalidus Ház megbízásából. A földszintes barokk székház 1735 és 1741. között épült. A U-alakú épület alagsorában kaptak helyet a börtöncellák és egyéb kiszolgáló helységek. A homlokzatot kezdetben csak kőkeretelt ablakok és középen a kőkeretes főbejárat díszítette. 1763-ban épült meg az udvari részen az új börtönépület, magas kőkerítéssel.

Jászberény

Az udvar végében U-alakban épült 1763-ban az egyemeletes börtön masszív épülete udvarra néző keretezett ajtókkal és ablakokkal. A kerületi székház felől az udvart falpillérekkel tagolt, erős kőkerítés választotta el. 1963 végén megszünt a börtön. Az épületben a Ruházati és Házipari Vállalat papucsüzemet létesített.

Az 1780-tól 1782-ig tartó munkálatok során a székház épületét átépítették barokk-rokokó stílusban. Akkor kerültek a díszesebb homlokzat timpanonjára a fekvő nőalak, a négy puttócsoport meg a kőrózsák mozgalmas rokokó szobrai.

1827-ben egy felsőbb szintet húztak az épületre már klasszicista stílusban. A 19. századi átépítés Rábel Károly nevéhez köthető. Az utcai homlokzat erősen előálló középrizalittal, a földszinten ívesen, az emeleten vízszintes szemöldökkel záruló 4-3-4 ablakkal került kialakításra. A kosárgörbe záródású kapu mögött szegmens záródású kapualj hevederekkel és oszlopokkal,kovácsolt vaskorlátú, kétirányú lépcsőfeljáróval. A középrizalit fejezetén az egykori Jászkun Kerületek címere, kétoldalt "magyarbajuszos" oroszlánnal.

Jászberény

A két Pán-alak a régi épületről került át a két oldalkapu felé. A többi rokokószobor pedig az udvarra, a börtönt elzáró kőkerítés pillérére kerültek át. 1909-ben a kőrózsa a ferences templom melletti parkba került. A Kőrózsa talapzatának szétszedésekor 1975-ben egy üvegbe tett emlékiratot találtak, amelyet a szobor felállítója helyezett az alap kövei közé. A bőség és termékenység jelképes női szobrai, a négy puttó csoport és az eredeti timpanon párkányrészlete is szabadtéri elhelyezésbe került 1966-ban a Fürdő utcai parkban. Ekkor került át melléjük a Kőrózsa a másik parkból.

Jászberény

Jászberény

Jászberény

Képeslapok

A műemléki tábla az épület utcai homlokzatán található.

Forrás:

Faragó László: Csonkák ugyan, de legalább újra tiszták = Berényi Kármentő 13. évf. 2. sz. (2006. december) 15. p.

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Képeslaptár

Sáros András: Jászberény műemlékei, emlékművei, emléktáblái. Jászberény, 1971.

Sáros András: Jászberény műemlékei. Jászberény, 2006.

Szolnok megye műemlékei. Szolnok, 1988.