Demeter Kálmán (1926-2020)

Demeter Kálmán 1926-ban született. Ahhoz a generációhoz tartozott, amely átélte a második világháborút, részese volt az 1956-os forradalomnak, kijutott számára az ’56 utáni megtorlásból, benne élt a szovjetidőkben, és
megélte a rendszerváltást is.
Tizenhét éves volt a háború idején, majd még fiatalon a Nagykunsági Állami Gazdaságban dolgozott: műszaki, gépészeti feladatokat látott el.
1956. október 23-án egy munkahelyi feladat miatt kellett Budapestre utaznia, ahol őt is magával ragadta a felvonulók lelkesültsége, ezért közéjük állt, majd követte az eseményeket. Ezután több napot töltött a Béke Szállóban, ahol a megsérült felkelőket látták el, és eseteként a fegyverek kezelését is megtanították a fiatal egyetemistáknak. Amikor
napok múlva hazaérkezett, az Állami Gazdaságban nem találták a vezetőket (volt, aki elhagyta az országot), a munkának azonban, gondolta, mennie kell, az állatokat el kell látni, a gépeknek működniük kell, ezért átvette a géppark irányítását. Budapestre újból november 8-án ment, amikor a szovjetek ismét támadták a fővárost. Hat tehergépkocsival, vöröskeresztes zászlók alatt a környező állami gazdaságokból élelmet vittek a szabadságharcos pestieknek. Itthon, Kisújszálláson a későbbi megtorlásoknak ő is áldozatául esett, többszöri kihallgatás, vallatás, fizikai
bántalmazás formájában, majd ismeretei szerint egy évig rendőri megfigyelés alatt állt.
Az 1956-os forradalom eszmeiségéhez élete végéig hű maradt. Alapító tagja és egyben kuratóriumi tagja lett a Kisújszállási 1956-os Emlékek Ápolása Alapítványnak, így részese lett annak a folyamatnak, amelynek során városunk lakosai mind jobban megismerhetik az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeit, szellemiségét – és a szabadságharc örökségét.
A Nagykunsági Állami Gazdaságban 1958-64 között főmérnökként dolgozott. 1964-ben a kisújszállási Móricz Zsigmond Gimnáziumba hívták a növényvédő gépész szakközépiskolába tanítani. Közben elvégezte a Műszaki Egyetemen a műszaki mérnöktanári szakot. 
A tanítás mellett vezette az iskola lövészklubját. A gépkocsivezetés és az autóversenyzés is mindig nagyon érdekelte: volt gépjárművezetés-oktató, közel húsz évig vizsgabiztos, sőt 1964-ben országos rallyebajnok is. Közel hatvan éven át tagja volt a Vadásztársaságnak, leginkább koronglövészettel foglalkozott. Nyugdíjasként több mint tíz éven át autómentő és -szállító vállalkozást is működtetett.
 
Példaadó műszaki és tanári életpályájáért, a Kisújszállási 1956-os Emlékek Ápolása Alapítvány munkájában
végzett aktív tevékenységéért, emberségéért 2016 szeptemberében Kisújszállás Város Önkormányzatának Pro Urbe Díjában részesült.
 
2020. szeptember 23-án, életének 94. évében hunyt el.

Forrás:

Kecze István: Demeter Kálmán. Kisbíró (2020.10.)