Cserkeszőlő-Tópartpusztán a Baghy család a 19. század második felében, miután megvette a birtokot, egy intéző lakot emeltetett. Baghy Béla özvegye Kandó Irén 1922-ben férjhez ment Szinyei Merse Félixhez. A házaspár 1922-ben Ennek a háznak a kibővítésével és átépítésével emelték fel a kúriát az akkoriban Kisasszonyszőlőnek is nevezett tóparti birtokon. A kerti úszósmedencés házat leginkább nyaranta használták. A kastély mellett halastavat alakítottak ki. Pincészetet, méhészetet és libatenyészetet, valamint gyümölcsöst és zöldséges keretet létesítettek. Kandó Irén bátyja olyan erőművi berendezést tervezett a majorság számára, amely az ártézi kút vizéből kinyert metángázt hasznosította.
(Archív felvétel 1969-ből - Tiszazugi Földrajzi Múzeum)
Az államosítás után a Magyar-Román Barátság MGTSZ irodája és kultúrháza kapott helyett az épületben. A rendszerváltás óta a Cserkeszőlői Mezőgazdasági Termelők és Vállalkozók Szövetkezete tulajdona az egykori kúria.
A szabadon álló, hosszan, téglalap alakban elnyúló földszinte épület homlokzati díszítéseit eltávolították. Az egyenes záródású ablakok viszont nagyrészt eredeti formájukban megmaradtak. Az ablakok felett egykor egyenes szemöldök párkányok húzódtak. A főhomlokzat középső részén egykor üvegezett, mellvédes tornác állt, amelyet később beépítettek. A hátsó homlokzaton egykor összetett ablakok nyíltak. A homlokzat középső résznrizalit lépett ki a fal síkjából. A tetőzet eredeti volutás díszítésű, csúcsdíszes bádogablakaiból három megmaradt.
Műemlék borospince
Cserkeszőlő nyugati szélén, az egykori kastély mellett épült a borospince egy homokbucka alatt, az egyetlen a korabli majorsági épületek közül, amely túlélte az idők viharait. Szinyei Merse Félix gazdaságának keresett terméke volt a csemege ürmös és a special sec.
A nádtetős előtér a szőlő feldolgozására szolgált. Egy lépcsősoron jutunk le a kétajtós, csehboltozatos pincébe. Az 1902-ben épült népi műemlék pincét a helyi Magyar-Román Barátság MGTSZ újította fel 1984-ben.
Forrás:
Kun Mária: Hogyan emlékeznek Szinyei Merse Pálra Cserkeszőlőn? Cserkeszőlő, 1969
Szolnok megye műemlékei. Szolnok, 1988.
Virág Zsolt: Magyar kastélylexikon, 6-7. Budapest, 2005