Balázsovich László építhette a család első pusztamonostori rezidenciáját, amelyet kisebbik fiáról később Balázsovich Ernő-féle kúriának neveztek. Az első kúriát lebontották és a ma látható újabb épületet Balázsovich László idősebb fia, Oszkár emeltette a 19. század utolsó negyedében. A két épület közös parkkal rendelkezett: ezen új kúria a park országút melletti részében állt, melyet egy kocsi- és gyalogkapuval ellátott díszes téglakerítés választott el az úttól. A régi épület pedig távolabb, a park belsejében húzódott meg. 1928-ban, a utód nélküli Balázsovich Oszkár életjáradék és eltartási szerződés fejében birtokát az egri érsekségnek adományozta. Az érsekség a Krisztus Királyról nevezett Népművelő Társasága apácarendnek engedte át a birtokot. A kúriában lett kialakítva a rend anyaháza. A birtok jövedelme pedig az 1933-ban létrehozott alaptívány tőkéjét képezte. A 2. világháború végén a település frontvonalba került, az apácák gondozták a sebesülteket. Az 1940-es évek második felében a kommunitsa berendezkedés antiklerikális fellépése következtében feloszlatta a rendet és az épületet államosította. A kúriát és a melléképületeket helyi termelőszövetkezet 1950-től gazdasági célra használta. 1954-ben újra közművelődési feladatot kapott az épület. itt rendezték be a művelődési házat és a községi könyvtárat, amely ma is az egykori rezidencia helyén működik. A kúria parkjában focipályát létesítettek.
A palatetős és téglalap alaprajzú, földszintes épület főhomlokzata középrizalitja előtt két-két pilléren nyugvó timpanonos portikusz lép ki, amely mögtt egyenes záródású, kétszárnyú kapu nyílik. Egyenes záródású ablakai szalagkeretesek. Alattuk könyöklőpárkányok, felettük egyenes szemöldökpárkányok húzódnak. A szélső ablakok kettőzöttek. Belseje kéttraktusos, középfolyósós elrendezésű. Az épület egy része alatt pince húzódik.
A jobb oldali homlokzat előtt bővítmény húzódik, amelyet kétpilléres tornác zár le. A bővítmény egyik oldalán két kisméretű ablak nyílik. A homlokzaton egy régi ablak és egy utóbb kialakított ajtó látható. Ebben a bővítményben egy raktár került kialakításra.
A bal oldalhomlokzat előtt is áll egy bővítmény, amely pilaszterekkel tagolt, és amelynek oldalain egy-egy ablak látható. Itt volt az egykori mozi bejárata, a gépház és a pénztár.
A hátsó homlokzat 2+1+1+(A+1)+1+1+2 osztású. Középrészén jelzésszerű rizalit húzódik. A szélső ablakok itt is kettőzöttek. Az ajtó egy lépcsős teraszra nyílik az egykori park irányába, amelyet a művelődési ház szabadtéri színpadként is hasznosított nyári rendezvények alkalmával.
A kúria épületében, az előterében található egy emléktábla, amely Balázsovich Oszkár egykori birtokos és adományozó, Müller Jenő akkori plébános, valamint Kurics Alberta apáca nevét örökíti meg, és emlékezik a kúria közintézménnyé válásának kezdetetiről.
(Kósa Károly felvételei - VFMKMI)
Forrás:
Virág Zsolt: Magyar kastélylexikon, 6-7. köt. Budapest, 2005.