Vármegyei Kaszinó (Szolnok)

A megyeháza mellett álló épület az egykori Vármegyei Kaszinó, amelynek megalapítása Almásy Géza főispán nevéhez fűződik. A kaszinó 1894-ben épület fel eklektikus stílusban. A jól tagolt L alakú egyemeletes épület szimmetriatengelye a sarokbejárat, ameéyet a fölötte található kör alakú erkély és díszes rézborítású magasított kupola még jobban hangsúlyoz.

Szolnok

A megnyitás után hamar felkapott lett helybéli előkelő társaságok, valamint a vidékről ideutazó, hivatalos ügyet intéző tisztviselők részéről is. Az 1900-as évek elejétől az épület fenntartási költségei magasra szöktek, ezért egyes helyiségeit bérbe kellett adni. így nyíltak ott különböző üzletek.

Felépülése óta több bérlője is volt az alsó szinten kialakított étteremnek. A legsikeresebb bérlő Lőrinczy Gyula volt, aki 1925-től be tudta csalogatni az előkelő társaság tagjait az épületbe. Létezett például a "Hild asztal", a "bírák asztala", a megyeiek asztaltársasága, amelyek fiókparlamentjei lettek a városnak.

1907-től a Szolnoki Vívó Klub is bérbe vett helyiségeket, és ott tartotta edzéseit, de voltak politikai pártok is, melyek alkalmanként igényeltek termeket és tartottak ott gyűléseket. Az I. világháború alatt alig volt élet a kaszinóban. Az 1929-31-es gazdasági világválság is héttérbe szorította a szórakozást és a rendezvényeket.

1946-tól a szakszervezetek tulajdonába került az épület, és különböző szakágak, szövetkezetek, munkaközvetítő irodák működtek benne, és egy helyiség a fiatalok szórakozóhelye lett. 1951-ig a szolnoki dolgozók legnagyobb tömegszervezetének volt a székháza, majd egy évig a Magyar-Szovjet Baráti Társaság helyi központja működött itt.

1952-ben alakította át a Szolnok Megyei Pártbizottság úttörőház céljára az épületet. 1952. december 21-én került sor a Tisza Antal Úttörőház ünnepélyes átadására.
1988-tól pedig a Technika Háza lett. Az 1970-es években le akarták bontani, mert a helyére modern kockaépületet álmodtak a tervezők. Szerencsére, ez nem valósul meg, hanem 1985-ben felújították. Mindössze 4,3 millió forintért adta át a megye, illetve a város vezetése a megye műszaki és közgazdasági értelmiségének. A MTESZ megyei szervezete új tulajdonosként újította fel az épületet. Az elkészült műemléki felújítás és rekonstrukció megőrizte az épület homlokzati kialakítását. A hajdani kaszinó egyedi stílusával, a szemben lévő korabeli épületekkel együtt a képviseli a XIX-XX. századi Szolnok arculatát.
 
Szolnok

Képeslap - Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Képeslaptár

Szolnok

Szolnok

Kósa Károly felvételei - Verseghy Könyvtár Fotótára

Praktikus megoldás a lépcsőfeljáró elhelyezése, amelya pincéből kialaktott kiállítóteremből az emeletre vezet. Innen a beüvegezett sarokerkélybe épített csigalépcsőn a padlástérben kialakított helységbe jutunk. Az épületben a Tudomány és Technika háza működött a MTESZ Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Szervezetének fenntartásában.

A 2020-ban a K-Project Immo cégcsoport vásárolta meg az épületet.

Forrás:

Jász-Nagykun-Szolnok Képeslaptár

Milliókkal kisebb ajánlat érkezett. Új Néplap (2016.11.03.)

Simon Béla: Nem szakbarbárok fészke. Új Néplap (1994.02.10.)

Szolnok megyei műemlékek. Szolnok, 1988.