Vértess Vilmos István

miniszteri tanácsos * 1884. szeptember 5-én született Szajolban. Régi református család sarja. Középiskoláit Mezőtúron végezte, gépészmérnöki oklevelét a műegyetemen szerezte. Mint a Műegyetemi kör elnöke az egyetemi ifjúság egyik vezére volt, a véderőjavaslatok parlamenti tárgyalásai alatt a debreceni diákkongresszus az Országos diákszövetség vezérképviselőjévé választotta.

Vértes Vilmos

Archív felvétel - Magyar politikai lexikon

A gépészmérnöki oklevél megszerzése után Pest-Pilis-Solt-Kiskun vm. iparfelügyelője lett. 1908-tól a kereskedelmi minisztériumban teljesített szolgálatot a háború kitöréséig, közben államköltségen Svájcban a vill. energiatelepeket és gyárakat tanulmányozta.

Önként jelentkezett harctéri szolgálatra, előbb az autócsapatnál, majd a 30.5 motoros mozsárütegnél teljesített szolgálatot. Ismételten soronkívül előlépett, több kitüntetést kapott. Két évi frontszolgálat után, mint a Kereskedelmi minisztérium képviselőjét Bécsbe rendelték hadügyminisztériumba, majd érdemei elismeréséül műsz. tanácsossá lépett elő. Az összeomlás után a keresk. minisztérium elnöki osztályán teljesített szolgálatot. A kommunizmus alatt állásából eltávolították.

A vörös uralom bukása után az autoforgalmi osztály vezetője lett. 1920-ban a mezőtúri kerület kisgazdapárti, 1926-ban pedig (egyhangulag) egységespárti programmal országgyűlési képviselővé választotta. A parlament közlekedésügyi közgazdasági és vízügyi bizottságának volt a tagja. 1931-ben visszatért a kereskedelmi minisztériumba, ahol miniszteri tanácsos a vasúti műszaki szakosztályban.

Kitünő szakértője a motoriparnak, hazai és külföldi lapokba számos dolgozatot írt a robbanó motorok és automobilok szerkezeti újjításairól. Autósportsman. 1921-ben a Bpest-Konstantinápoly versenyen az elsők között szerepelt, leküzdve a Balkán-hegység autón addig még járhatatlan nehézségeit, 1914-ben a Győri vaggongyár Rába autójával a Karpáti túraút egyik győztese lett. Tevékeny részt vett KMAC megalapításában, a "Turkevei Hírlap" alapítója és volt főszerkesztője. J. Nk. Sz. vm. thb. választott-, a Mérnökkamara r. tagja, díszelnöke és elnöke a Mezőtúri öregdiákegyesületnek, valamint számos mezőtúri és túrkevei gazdakörnek és egyesületnek. Az Országos frontharcos szöv. int. biz. tagja.

Forrás:

Magyar Politikai Lexikon. Budapest, 1929.

A Magyar Társadalom Lexikonja. Budapest, 1931.

Dr. Scheftsik György: Jász-Nagykun-Szolnok vármegye multja és jelene. Pécs, 1935.

UMFT