Holokauszt

warning: Creating default object from empty value in /data/web/www_zounuk/sites/all/modules/i18n/i18ntaxonomy/i18ntaxonomy.pages.inc on line 34.

Hatházi gettó emléktábla (Kunhegyes)

280 zsidó lakost deportáltak 1944-ben a Kunhegyesi Járás településeiről. A Kunhegyesi vasútállomáson emléktáblát helyezett el 2024. június 16-án a Kunhegyesi, Abádszalóki és Tiszaderzsi Önkormányzat, valamint a Mazsihisz, a Raul Wallenberg Egyesület és az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem a Holokauszt 80. évfordulójára emlékezve. A tábla állítását 21 magánszemély is támogatta.

Zsidó temető (Jászjákóhalma)

A zsidó temető a település keleti részén, a Redempció utca végén fekszik. A Mechon Simon Alapítvány vásárolta vissza a temető földjét 2000-ben.

Zsidó tanulók emléktáblája (Szolnok)

A szolnoki Verseghy Ferenc Gimnázium épületében 2016. január 27-én, a Holokaszt emléknap alkalmból avattak emléktáblát az 1944-ben meggyilkolt zsidó tanulók emlékére.

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) közép-magyarországi területi csoportja képviseletében Feldmájer Péter, a Mazsihisz területi csoportjának elnöke és Szabó István alpolgármester.

Gettó Emlékkő (Szolnok)

2018. április 16-án, a Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapja alkalmából, emlékkövet avattak Szolnokon a Hild téren. E helyen volt egykor a városban kialakított zsidógettó.

1944-ben a német megszállást követően összegyűjtötték a zsidókat. A megyeszékhelyen a belvárosban a Csarnok utcában alakították ki számukra egy kerítéssel zárt területet, ahol közel 1200 embert zsúfoltak össze.

Holokauszt-emléktábla (Törökszentmiklós)

A törökszentmiklósi egykori zsinagóga helyén kialakított emlékhelyen 2014. június 22-én avattak emléktáblát a Holokauszt 70. évfordulója alkalmából. Az emlékhelyet a szolnoki Zsidó Hitközség és Törökszentmiklós Város Önkormányzata állította, amely Tekse András tervei alapján készült.

Forrás:
Emléktábla-avatás = Új Néplap (2014. június 21.): 5.
Emléktábla a Holokauszt 70. évfordulójára = Törökszentmiklósi Hírlap (2014. június): 4.

Holokauszt áldozatainak emlékműve (Jászfényszaru)

A korábban egy magánház kertjében álló mementó 2003-ban került az alsó-temetőbe. Az emléktáblán a vészkorszakban elhunytak neve olvasható.

Holokauszt emléktábla (Jászberény)

A zsidók betelepülése a Jászságba az 1850-es években került sor. Az 1868/69-es zsidó kongresszus után a jászberényi zsidó hitközség kettészakadt. Egy része neológ lett, a másik konzervatív maradt. 1886-ban Büchler Áron rabbi egyesítette neológként a két hitközséget.

Kádár Endre-emléktábla (Kunhegyes)

Kádár Endre (1886-1944) író, újságíró emléktáblája a kunhegyesi Zsigmond Ferenc Könyvtár főbejárata mellett található, amelyet 2007. április 22-én állított a Kunhegyesiek Baráti Köre (KBK) és a Kunhegyesről elhurcolt és elpusztított magyar zsidóság emlékére (KEEMZSEA) Alapítvány.

Emlékező macskakövek (Szolnok)

A Stolpersteine (Botlatókövek) elnevezésű program Németországból indult. Az akció 2007-ben Magyarországra ért. Gunter Demnig szobrász, a Holokauszt utcakő projektjének megálmodója és kivitelezője. A kölni művész emlékező macskakövekkel érzékletes és szinte kikerülhetetlen módon állít emléket a meggyilkoltaknak. A dolga után siető ember általában jobban figyel arra, hová lép. A lába előtt, ha megpillantja a 10x10 cm-s kis réztáblákat, rajtuk a szikár adatokkal: ebben a házban, itt élt X. Y., akkor talán elgondolkodik, talán egy pillanatra meg is torpan.

Deportáltak síremléke (Szolnok)

Fasizmus áldozatául esett munkaszolgálatosok és deportáltak síremléke, 1941-1945 A 16 áldozat nevét is tartalmazó mementó a Hoksári János utcában található új zsidó temetőben kapott helyett. Dr. Singer főrabbi delegáció élén Auschwitzba zarándokolt, és az ott elpusztítottak után mardat hamuból hozott Szolnokra egy maréknyit. A hamu a szolnoki temetőben a meggyalázott tóratekercsek mellé temették. 

Syndicate content
UMFT