A jászladányi zsidó hitközség az 1860-as évek elején alakult. A 19. és a 20. század fordulóján volt a legnépesebb a közösségük, amely lassú apadának indult. 1941-ben 89 zsidó ember élt a településen. 1944-ben Jászladányon gettóba zsúfolták össze a helyi és a jászalsószentgyörgyi és tiszasülyi zsidó családokat is. A jászberényi és monori gyűjtőtáborokon keresztül Auschwitzba deportálták őket.
A jászladányi zsidó hitközség az 1860-as évek elején alakult. A 19. és a 20. század fordulóján volt a legnépesebb a közösségük, amely lassú apadának indult.
A jászladányi zsidó hitközség 1913-ban emelt templomot közadakozásból a korábbi imaház helyett.
1941-ben 89 zsidó ember élt a településen. 1944-ben Jászladányon gettóba zsúfolták össze a helyi és a jászalsószentgyörgyi és tiszasülyi zsidó családokat is. A jászberényi és monori gyűjtőtáborokon keresztül Auschwitzba deportálták őket.
A jászladányi általános iskolában kezdet pedagógus pályáját, majd a mezőtúri Dózsa György Gimnáziumba került. Később a Teleki Blanka Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola tanára lett, ahol az igazgató-helyettesi feladatokat is ellátta.
Budaörsön hunyt el 2020-ban.
Forrás:
Elment, ismét elment egy jó ember. Mezőtúr és Vidéke (2020.11.06.): 6.
Ladányi Zoltán 1863. október 6-án született Jászladányban. Budapesten gyógyszerésznek tanult, ott nyitott gyógyszertárat. 1907-ben lett a Szent Bertalan gyógyszertár tulajdonosa. A Budapesti Gyógyszerész-Egyesület és a Magyar Gyógyszerészek Egyesületének is tagja volt.
Emellett a főváros közegészségügyi és városfejlesztési vonatkozásában is kifejtett közéleti tevékenységet.
Forrás:
A Magyar Társadalom Lexikonja. Budapest, 1931.
Zana Sándorné magyar-német állampolgárságú hölgy elhunyt férje végakartának eleget téve adományozott egy Szent Vendelt ábrázoló szobrot Jászladánynak. Az alkotás Paál Dezső szobrászművész munkája, amelyet 1996 július elején szenteltek fel a jászladányi dabi temető mellett.
A szobor a második világháborúban elpusztult emlékmű utódja.
Forrás:
Szent Vendel Jászladányban. Jászkun Krónika (1996.07.12.): 3.
1908-ban született Jászladányban. Nagybátyja, Flesch Ármin gyermekorvos támogatásával tanult Pécsett. Budapesten a Madarász utcai Kórházban mellette töltötte gyakornok idejét. 1938-ban kivándorolt Amerikába.1945-től 1980-ban bekövetkezett haláláig belgyógyászként dolgozott New Yorkban.Forrás:Kiss Péter: Magyar zsidó orvosok. Budapest, 2016.
2018. október 5-én, a nemzeti gyásznap előestéjén került felavatásra az Aradi vértanúk központi emlékművének és a tizenhárom tábornok fejfájának leleplezésére. Az emlékhely kialakítását Dankó Zoltán, a település főépítészének munkája.
Forrás:
Jászladány Nagyközségi Önkormányzat a templomkertben állított emléktáblát 2018. szeptember 28-án a helyi születésű operaénekes, Tálas Ernő (1926-2018) tiszteletére. Keresztlánya, Dr. Tancsa Nóra adományából pedig a jászladányi Gaál István Helytörténeti Körben nyílt emlékkiállítás "Elindultam szép hazámból" címmel.
Forrás:
1926. július 23-án született Tálas Ernő Jászladányban. A jászapáti Gróf Széchenyi István Gimnáziumban érettségizett. A Pázmány Péter Tudományegyetemen szerzett német-olasz szakos tanári oklevelet, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán énekművész-énektanári képesítést kapott 1956-ban.