Keszlerffy-kúria (Martfű)

A Keszlerffy család kúriája a 19. század végén épület fel. A historizáló stílusú épületen romantikus villaépítészeti stílusjegyeket is megfigyelhetünk. 1920-as évek elején a Szobotka Dezső vásárolta meg a kúriát. Az államosítás után a cipőgyár kezelésébe került a kúria. A park egy részét pedig felparcellázták. A vállalat reprezentációs szálláshellyé alakította az épületet. Az 1980-as években Martfű másik ipari cégéhez, a növényolajgyárhoz került a kúria. A vállalat felújítatta az épületet és vendégházként, valamint alkotóházként hasznosította. 2001-ben az önkormányzat eladta egy kft-nek. Napjainkban a Martfű Termál SPA részeként Kastélyszálló Panzió néven hasznosul az egykori kúria. Hat külön konyhával és fürdőszobával rendelkező apartmant alakítottak ki az épületben. A Tiszáig lenyúló parkban  halastavat és grillezési lehetőséget is kialakítottak az ártéri ligeterdő szomszédságában.

A szabadon álló, földszintes épület összetett alaprajzú. A főhomlokzat két szélén két tengelyes oldalrizalitok lépnek ki a fal síkjából. A rizalitok felett háromszög-oromzatokat alakítottak ki, amelyeken faragott fadíszek és kör alakú világítóablakok láthatók. Az oldalrizalitok között egykor nyitott, pilléreken nyugvó, tornácszerű rész húzódott. A főhomlokzat centrumában lombfűrészdíszes háromszög-oromzatos kocsialáhajtó lép ki a falsíkjából, amelyet két oszlop támaszt alá. A kúria egyenes záródású ablakai felett stilizáltzárókővel díszített ívelt szemöldökpárkányok húzódnak, alattuk könyöklőpárkányok láthatók. Az épület sarkait armírozás díszíti.  A homlokzatok szélén húzódó falszakaszok 1+2, illetve A+1 osztásúak. A kúria egy része alatt pince húzódik.

Martfű

A kúria előtt egykor szökőkút működött. Helyén egy napjainkban egy kőkereszt áll.

Martfű

A bal oldali oldalhomlokzat

Martfű

A parkra néző hátsóhomlokzat a fedett terasszal. Középen és két oldalt egy-egy lépcső vezet le.

(Kósa Károly felvételei, 2004 - Verseghy Ferenc Könyvtár Fotótára)

Martfű

Martfű

2001-ben Tomasovszky család vásárolta meg az ingatlant, akik családi vállalkozásként üzemeltetik a kúriában kialakított panziót. A család címere a főhomlokzaton látható a főbejárat mellett.

(Károly Nóra felvételei, 2012 - Verseghy Ferenc Könyvtár Fotótára)

Forrás:

Virág Zsolt: Magyar kastélylexikon 6-7. kötet Budapest, 2005.